Rozpoczęła się kolejna ważna inwestycja dla mieszkańców Gryfowa Śląskiego, Powiatu Lwóweckiego jak i wszystkich pacjentów oraz pracowników szpitala.

W dniu 21.06.2023 roku w szpitalu w Gryfowie Śląskim w imieniu Powiatu Lwóweckiego, Starosta Lwówecki Daniel Koko i Wicestarosta Zbigniew Grześków podpisali umowę z wykonawcą – Firmą Handlowo Usługową „Hebda” Paweł Hebda na Realizacje I Etapu Termomodernizacji budynków szpitala w Gryfowie Śląskim.

Zakres usług obejmuję między innymi:

1. remont instalacji energetycznych w tym elektrycznych i teletechnicznych, remont ścian i sufitów związanych z modernizacją kompleksową instalacji wewnętrznych budynków szpitala,
  2. zastosowanie źródeł energii odnawialnych,
  3. docieplenie stropu nad ostatnia kondygnacją oraz docieplenie połaci dachowej,
  4. izolacja fundamentów wraz z wykonaniem drenażu wokół budynków,
  5. wymiana okien drzwi zewnętrznych parapetów, remont elewacji wraz z dociepleniem ścian zewnętrznych,
  6. wymiana instalacji wodnokanalizacyjnej wraz z P.POŻ,
  7. wymiana instalacji centralnego ogrzewania, modernizacja kotłowni,

Dzisiaj podpisujemy umowę na realizację największej inwestycji w historii Powiatu 15 mln. Jeżeli chodzi o nasz samorząd o naszą jednostkę są to potężne pieniądze mierząc w skali budżetu. Przez wiele lat było to ok 80 mln całościowego budżetu to jeżeli chodzi o wydatki teraz jest to ok 100 mln. Nie bez znaczenia jest pozyskanie środków zewnętrznych w kwocie 13 mln zł bez tego wsparcia na pewno dzisiaj byśmy nie stali przed taką możliwością jak podpisanie umowy na termomodernizację budynku szpitala- powiedział Starosta Lwówecki Daniel Koko.

Cieszymy się, że obiekt który przez wiele lat był niedoinwestowany, zresztą widać, że krok po kroku realizujemy  cele, wznosimy do funkcjonowania i utrzymana przy życiu tak pięknego obiektu, że ten element jakim jest I Etapu Termomodernizacji pewnie znacząco wpłynie na dalsze funkcjonowanie tego budynku co za tym idzie obniżenie kosztów eksploatacji co będzie generowało kolejne możliwości do inwestowania zaoszczędzonych środków, których w ochronie zdrowia ile by ich nie było zawsze będzie mało.

Chciałbym życzyć jak najmniej problemów które mogą pojawić się przy inwestycji, aby były one sprawnie rozwiązywane a prace potoczyły się płynnie– mówił Starosta.

Czekaliśmy na ten moment naprawdę długo, widać obiekt wymaga takich inwestycji. Jestem przekonany, że za 18 miesięcy bo na tyle będziemy zawierać umowę, będziemy cieszyć się z otwarcia tej części zadania. Również życzę powodzenia. – dodał Wicestarosta Powiatu Lwóweckiego Zbigniew Grześków.

Wykonawca zadania zobowiązany jest do zakończenia wszystkich prac związanych z termomodernizacją szpitala i oddania do użytku publicznego do 21.12.2024 roku. Wartość inwestycji to 14.760.00,00 zł. Przy czym wkład własny wynosi  1.852.725,60  zł a dofinansowanie z Polskiego Ładu to 12.907.274,40 zł.

Starosta Lwówecki Daniel Koko był związany ze szpitalem w Gryfowie Śląskim przez wiele lat, nie ukrywał jak ważna jest dla niego ta inwestycja.- Osobiście przeżywam ten moment gdyż 20 lat przepracowałem w tym szpitalu. Z racji pełnienia funkcji Starosty zostałem oddelegowany. Z tej perspektywy jak widać są większe możliwości żeby ratować takie obiekty ale zawsze sercem będę w tym miejscu. Od 1998 do 2018 roku pracowałam w tym budynku, na tę chwilę przerwałem swoją misję ale kontynuuję trochę w innej roli. Wychodząc w 2018 roku wiem jak te budynki wyglądały, nie ujmując nic wcześniejszym zarządom i prezesom bo wiem jak trudno mieli i jak wkładali serce żeby działać jak najlepiej, natomiast splot okoliczności, wydarzeń pewnie nie pozwalał, żeby taką inwestycję przeprowadzić. To jaką dzisiaj metamorfozę ten budynek przechodzi na przełomie już prawie 5 lat to naprawdę cieszy, cieszy- bo presja ciążyła na mnie bardzo duża. Jestem radnym od 2006 roku i pewnie współpracownicy, koleżanki, koledzy, pacjenci, z którymi na co dzień tutaj pracowałem pokładali nadzieję i wierzyli, że będę starał się cokolwiek zrobić. Myślę, że za każdym razem kiedy będę przychodził tutaj do tego szpitala jako mieszkaniec czy pracownik może jeszcze kiedyś tego szpitala, to będę mógł z podniesioną głową powiedzieć, że na tyle na ile mogliśmy wspólnie z naszą ekipą która teraz rządzi zrobiliśmy to co jest możliwe, każdego dnia udowadniamy, że zależy nam na ochronie zdrowia w Powiecie Lwóweckim co widać po inwestycjach które zostały już poczynione takie jak kriokomora, pracownia densytometrii, dachy które jeszcze w tamtym roku tak nie wyglądały. Jeszcze kilka lat temu takie poczynania były w sferze marzeń wszystkich którzy spoglądali na losy tego szpitala na losy służby zdrowia w naszym Powiecie- od dwóch lat te marzenia widać, że są realne do spełnienia a dzisiaj  je realizujemy. Niech to będzie pierwszy krok, wstępu do kontynuacji i zakończenia by ten obiekt był kompatybilny z poczynionymi już krokami.

Inwestycja stanowi przełomowy krok w kierunku poprawy infrastruktury medycznej naszego regionu.

Podpisanie umowy na termomodernizację szpitala jest nie tylko istotnym krokiem w rozwoju naszej społeczności ale wyrazem troski o dobro pacjentów. Mamy nadzieje, że dzięki temu szpital stanie się miejscem w którym pacjenci otrzymają nie tylko najlepszą opiekę medyczną, ale także będą mogli cieszyć się nowoczesnym i komfortowym miejscem co pozytywnie wpłynie na ich samopoczucie i szybszy powrót do zdrowia.