Droga Turystko i Drogi Turysto,

Przygotowaliśmy specjalnie dla Was unikatowy i niepowtarzalny przewodnik po Powiecie Lwóweckim i mieście Žacléř.

Znajdziecie w nim mnóstwo ciekawych atrakcji turystycznych , które warto zobaczyć. Sporządzony został na podstawie zdjęć polskich fotografów z Powiatu Lwóweckiego oraz czeskich z rejonów Žacléřa. Wykorzystano fotografie z warsztatów fotograficznych.

Podróż z naszym przewodnikiem w ręku przywiedzie Was do miejsc, w których tradycja i historia współgrają z nowoczesnością, a na każdym kroku czuje się obecność dobrych duchów przeszłości.

Odkryjecie w nich perły architektury. Swoją niepowtarzalną atmosferą zachwycą miasta, miasteczka, wsie. Rozkochają w sobie cuda tutejszej natury i niezwykli mieszkańcy. Ziemia dolnośląska zainteresuje, przyciągnie i sprawi, że będziecie do niej stale wracać.

Otwarte na Europę i świat Powiat Lwówecki i nazywane wschodnią bramą Karkonoszy Miasto Žacléř, zapraszają na niezwykły spacer po polsko-czeskim pograniczu.

Unikatowe atrakcje turystyczne, liczne architektoniczne perły i zabytki klasy europejskiej, osobliwości geologiczne i przyrodnicze cuda. Tak w kilku słowach można opisać Powiat Lwówecki w południowo-zachodniej części województwa dolnośląskiego. Położony pomiędzy Dolinami Bobru i Kwisy, obejmuje fragmenty Pogórza Kaczawskiego, Pogórza Izerskiego oraz Gór Kaczawskich i Gór Izerskich. Znajdujące się tu różnego rodzaju siedliska, tj. bory szpilkowe, grądy, buczyny, torfowiska, stawy czy zbiorowiska łąkowe wpływają na bogactwo flory i fauny. Na terenie powiatu wyodrębniono rezerwaty torfowiskowe Torfowisko Izerskie oraz Torfowisko Doliny Izery, rezerwat leśny „Góra Zamkowa” we Wleniu. Funkcjonuje też Park Krajobrazowy Doliny Bobru. W sieci obszarów chronionych Natura 2000 znalazły się m.in. Torfowiska Gór Izerskich i Panieńskie Skały znajdujące się niedaleko Lwówka. Jak głosi legenda, w skałach tych podczas wojen ukrywały się dziewczęta i kobiety. Do dziś, na głazie przy skalnej szczelinie, można odnaleźć wykuty niemiecki napis „Jungfernstubschen– „Panieńska Izdebka”, od którego skały wzięły swoją nazwę. Na skałach widać też tajemnicze walońskie znaki zostawione przez średniowiecznych poszukiwaczy złota i kamieni szlachetnych. Powiat oferuje wiele atrakcji i sprzyja różnym formom wypoczynku. Poznawanie okolicy ułatwiają liczne szlaki turystyczne. Na obszarze wytyczono ponad 150 km szlaków pieszych i ponad 200 km szlaków rowerowych. Miłośnicy spływów kajakowych znajdą dla siebie atrakcyjne trasy na Bobrze i Kwisie, a zasobnością tych wód nie pogardzą wędkarze. Imprezy kulturalne i sportowe organizowane przez gminy powiatu, są okazją do poznania historii i kultury regionu. W miasteczkach powiatu zachował się średniowieczny układ urbanistyczny. Cennych zabytków – zamków, pałaców czy kościołów– mogą im pozazdrościć wielkie metropolie. W skład powiatu wchodzą gminy: Lwówek Śląski, Gryfów Śląski, Lubomierz, Mirsk, Wleń. Powiat lwówecki graniczy z powiatami: bolesławieckim, karkonoskim, lubańskim, złotoryjskim, a od południowego zachodu z Republiką Czeską, prowadząc od wielu lat współpracę partnerską z mikroregionem Frýdlantsko oraz miastem Žacléř – stolicą mikroregionu Žacléřsko, którą także przedstawiamy w przewodniku.

LOGOTYPY PROGRAMU POLSKO-CZESKIEGO I EUROREGIONU NYSA