Serdecznie zapraszamy mieszkańców powiatu lwóweckiego, turystów, pasjonatów fotografii i nie tylko na wystawę fotograficzną prezentującą efekty naszego projektu uwiecznioną na banerach. Prace można obejrzeć na parkingu za budynkiem  Starostwa Powiatowego w Lwówku Śląskim.

Podróż w czasy królów, księżniczek, rycerzy ? Wiele i wielu z nas chciałoby jej w życiu doświadczyć. Dlatego przygotowaliśmy dla Państwa magiczną wyprawę po pochodzących z różnych epok zamkach, pałacach starych ruinach, tętniących do niedawna życiem kopalniach.

Wystawa jest wędrówką śladami księżniczek, o których krążą tutejsze legendy oraz górników wiodących tu życie i ciężko pracujących przy wydobyciu złota czy węgla

Otwarte na Europę i świat Powiat Lwówecki i nazywane wschodnią bramą Karkonoszy Město Žacléř, zapraszają na niezwykły spacer po polsko- czeskim pograniczu.

Przypomnijmy, projekt pod tytułem „Księżniczki i górnicy. Życie na polsko-czeskim pograniczu” był to cykl spotkań fotograficznych. Jedno ze spotkań odbyło się na terenie powiatu lwóweckiego. Warsztaty prowadzone były przez doskonały duet fotografów Anitę Andrzejewską oraz Andrzeja Pilichowskiego Ragno. Uczestnicy mieli okazję zwiedzić i uwiecznić piękno pałaców i zamków z terenu Powiatu Lwóweckiego. Natomiast drugie odbyło się w Město Žacléř, życie górnicze w tym opuszczonym miejscu zostało uchwycone przez fotografów projektu.

W warsztatach wzięli udział reprezentanci Polski: Mariusz Dragan, Krzysztof Pysz, Krzysztof Gruszka, Ewelina Niemczura oraz Dorota Dawidowicz natomiast reprezentanci Czech to Mirka Schärfnerová, Petr Čapek, Milan Vokatý, Jiří Flídr, Zdeněk Balcar.

W ramach projektu zostały przygotowane i wydane przewodniki wraz z mapą turystyczną w językach polskim i czeskim , w których oprócz opisów historii obu regionów przygranicznych, znalazły się również prace fotograficzne  uczestników.

W lutym tego roku miała miejsce wystawa prac w Město Žacléř. Wydarzenie to spotkało się z dużym zainteresowaniem.

Projekt został zrealizowany przez Powiat Lwówecki we współpracy z Město Žacléř współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz środków budżetu państwa, za pośrednictwem Euroregionu Nysa

LOGOTYPY PROGRAMU POLSKO-CZESKIEGO I EUROREGIONU NYSA

Barokowo-klasycystyczny Pałac w Brunowie z XVII w. Brunów  , fot. Ewelina Niemczura, modelka: Natalia Szatan

Górniczy skansen Žacléř (Czechy) pomnik górnictwa węgla kamiennego z XVI w. Fot. Mirka Schärfnerová

Górniczy skansen Žacléř (Czechy) pomnik górnictwa węgla kamiennego z XVI w. Fot. Krzysztof Pysz model  Sebastian Krawczyk

XVI wieczny Pałac Lenno Wleń – murowane przejście podziemne fot. Dorota Dawidowicz modelka  Daria Korczowska

Przedszkole  Gryfów Śląski – eklektyczna willa wzniesiona w 1888 r Fot. Mariusz Dragan

średniowieczne ruiny Zamku Gryf z XII w. Proszówka Fot. Mariusz Dragan modelka  Agata Rozenek-Szewczuk

XVI wieczny Pałac Lenno Wleń fot. Milan Vokatý,  modelka Natalia Szatan

Barokowo-klasycystyczny Pałac w Brunowie z XVII w. Brunów Jiří Flídr

Panorama gotyckiego Zamku Wleń z XII w. i Pałacu Lenno Fot. Mariusz Dragan

Górniczy skansen Žacléř (Czechy) pomnik górnictwa węgla kamiennego z XVI w. Fot. Petr Čapek

XVI wieczny Pałac Lenno – Belweder – Wleń Fot.  Krzysztof Gruszka modelka Natalia Szatan

Park barokowy  przy  Pałacu w Brunowie z XVII w.   fot. Jiří Flídr

Renesansowy Zamek i Dwór w  Płakowicach z XIV w. Lwówek Śląski Fot. Zdeněk Balcar.

Położony na Górze Zamkowej (383 m n.p.m.) XII w. Zamek Wleń (Lenno) fot. Jiří Flídr,

Ruiny renesansowego dworu,  Pałacu w Skale  – obecnie w  odbudowie fot. Jiří Flídr

Osiedle Górnicze  Žacléř Zabudowa przemysłowa z 2 połowy XIX w.  Fot.  Mirka Schärfnerová