Dzień Ziemi obchodzony jest 22 kwietnia. Celem tego święta jest promowanie proekologicznych postaw w społeczeństwie oraz budowanie wspólnej odpowiedzialności za Ziemię. Obecnie jest ono obchodzone w 192 krajach. W Polsce obchody Dnia Ziemi zostały zapoczątkowane w 1990 roku.

Dzień ten obchodzony był również i w powiecie lwóweckim. Pracownicy Starostwa Powiatowego, Urzędu Gminy i Miasta w Gryfowie Śląskim, uczniowie ZSOiZ w Gryfowie Śląskim, SP nr. 2 w Gryfowie Śląskim zebrali się, aby wspólnie posprzątać brzegi Jeziora Złotnickiego.  Akcję wsparło Nadleśnictwo w Świeradowie- Zdroju, Zakład Marek i Darek Niebieszczańscy, Piekarnia Mirosławy i Jerzego Horbaczów, gryfowski radny Kamil Kowalonek, firma El- Stan, Pan Stanisław Ugrynowicz z Ośrodka Wypoczynkowego Wieża oraz ZUK w Lubaniu. Inicjatorem akcji był Grzegorza Czaja Przes PZW w Gryfowie Śląskim.

Nie trzeba być ekspertem aby wiedzieć, ze nasza planeta z każdym dniem wystawiana jest na poważną próbę. To my jesteśmy odpowiedzialni za ten stan rzeczy, za generowanie odpadów, marnowanie wody, za zanieczyszczenia powietrza, gleby, rzek, jezior, mórz i oceanów.

– Musimy dbać o naszą planetę, musimy sprzątać, żeby nie zalały nas tony śmieci. My Gryfowianie, mieszkańcy powiatu lwóweckiego dobrze o tym wiemy. Tak naprawdę, to też musimy się uderzyć w pierś, bo przecież to my sami te śmieci produkujemy, dlatego czujemy się w obowiązku podejmowania takich inicjatyw i porządkować tereny wokół nas żebyśmy żyli w czystości. – zaapelował Starosta Lwówecki Daniel Koko.