Procedura ubiegania się o orzeczenie o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności:
- pobranie druku wniosku i druku zaświadczenia lekarskiego z Zespołu (druki dostępne są również w Ośrodkach Pomocy Społecznej na terenie powiatu);
- wypełnienie wniosku przez osobę zainteresowaną lub prawnego opiekuna;
- wypełnienie przez lekarza zaświadczenia lekarskiego stanowiącego załącznik do wniosku. Zaświadczenie jest ważne przez 30 dni od dnia wystawienia do dnia złożenia wniosku w Zespole.
- WAŻNE! Do wniosku należy dołączyć dokumentację medyczną potwierdzającą naruszenie sprawności organizmu, np. karty leczenia szpitalnego, konsultacje specjalistyczne, opisy zdjęć rtg; opinie z poradni specjalistycznych, wyniki badań
- a) w przypadku wysyłania wniosku pocztą – kserokopie potwierdzone za zgodność z oryginałem.
- b) w przypadku składania wniosku w siedzibie Zespołu, kserokopie dokumentów oryginalnych potwierdzane są przez Zespół.
- złożenie kompletnego wniosku w Zespole;
- po otrzymaniu pisemnego zawiadomienia o terminie posiedzenia Składu Orzekającego należy stawić się z dokumentem tożsamości na posiedzenie składu orzekającego;
- w terminie 14 dni od dnia posiedzenia Komisji Zespół wydaje orzeczenie o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności.
I. Wniosek
Wniosek o wydanie orzeczenia o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności należy złożyć w Powiatowym Zespole do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności (PZON) właściwym dla miejsca stałego zameldowania.
II. Zaświadczenie
Zaświadczenie lekarskie o stanie zdrowia wypełnione przez lekarza rodzinnego lub prowadzącego leczenie. Ważne jest, aby zaświadczenie było aktualne (nie starsze niż 30 dni od daty wystawienia w momencie składania wniosku).
- formularze wniosków i zaświadczenia dostępne są:
- w siedzibie Zespołu,
- na stronie internetowej Powiatu Lwóweckiego: powiatlwowecki.pl, zakładka: Urząd, zakładka: Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności, zakładka: Pliki do pobrania; https://powiatlwowecki.pl/wydzialy/powiatowy-zespol-ds-orzekania-o-niepelnosprawnosci/
III. Dokumentacja medyczna
Dokumentacja medyczna potwierdzająca naruszenie sprawności organizmu, np. karty leczenia szpitalnego, konsultacje specjalistyczne, historie leczenia z poradni specjalistycznych, opisy zdjęć rtg, wyniki badań, itp.
- w przypadku wysyłania wniosku pocztą – kserokopie potwierdzone za zgodność z oryginałem
- w przypadku składania wniosku w siedzibie Zespołu, kserokopie dokumentów oryginalnych potwierdzane są przez Zespół.
IV. Rozpatrzenie wniosku przez Zespół
Po złożeniu kompletnego wniosku i załączników, osoba zainteresowana zawiadamiana jest pisemnie o terminie posiedzenia składu orzekającego. Podczas posiedzenia skład orzekający (w skład którego mogą wchodzić m.in. lekarz, psycholog, pedagog, pracownik socjalny, doradca zawodowy) przeprowadzane jest badanie stanu zdrowia osoby Zainteresowanej oraz oceniana jest Jej sytuację społeczna i zawodowa.
V.Wydanie orzeczenia
Zespół wydaje orzeczenie:
- o stopniu niepełnosprawności osoby, które ukończyły 18 rok życia,
- o stopniu niepełnosprawności osoby, między 16-18 rokiem życia oraz osób ubezwłasnowolnionych,
- o niepełnosprawności osób, które nie ukończyły 16 lat,
- o wskazaniach do ulg i uprawnień
VI. Stopnie niepełnosprawności:
- znaczny
- umiarkowany
- lekki
Znaczny stopień niepełnosprawności.
Do znacznego stopnia niepełnosprawności zalicza się osobę z naruszoną sprawnością organizmu, niezdolną do pracy albo zdolną do pracy jedynie w warunkach pracy chronionej i wymagającą, w celu pełnienia ról społecznych, stałej lub długotrwałej opieki i pomocy innych osób w związku z niezdolnością do samodzielnej egzystencji.
Umiarkowany stopień niepełnosprawności.
Do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności zalicza się osobę z naruszoną sprawnością organizmu, niezdolną do pracy albo zdolną do pracy jedynie w warunkach pracy chronionej lub wymagającą czasowej albo częściowej pomocy innych osób w celu pełnienia ról społecznych.
Lekki stopień niepełnosprawności.
Do lekkiego stopnia niepełnosprawności zalicza się osobę o naruszonej sprawności organizmu, powodującej w sposób istotny obniżenie zdolności do wykonywania pracy, w porównaniu do zdolności, jaką wykazuje osoba o podobnych kwalifikacjach zawodowych z pełną sprawnością psychiczną i fizyczną, lub mająca ograniczenia w pełnieniu ról społecznych dające się kompensować przy pomocy wyposażenia w przedmioty ortopedyczne, środki pomocnicze lub środki techniczne.
VII. Symbole przyczyny niepełnosprawności.
Symbol przyczyny niepełnosprawności zawarty w orzeczeniu o niepełnosprawności, stopniu niepełnosprawności lub wskazaniach do ulg i uprawnień odzwierciedla rozpoznanie choroby, która powoduje zaburzenia funkcji organizmu oraz ogranicza wykonywanie czynności życiowych i aktywności społecznej.
Orzeczenie może zawierać więcej niż jeden, ale nie więcej niż trzy symbole przyczyn niepełnosprawności, które wpływają na zaburzenie funkcji organizmu.
01-U – upośledzenia umysłowe,
02-P – choroby psychiczne,
03-L – zaburzenia głosu, mowy i choroby słuchu,
04-O – choroby narządu wzroku,
05-R – upośledzenia narządu ruchu,
06-E – epilepsja,
07-S – choroby układu oddechowego i krążenia,
08-T – choroby układu pokarmowego,
09-M – choroby układu moczowo-płciowego,
10-N – choroby neurologiczne,
11-I – inne, w tym schorzenia: endokrynologiczne, metaboliczne zaburzenia enzymatyczne, choroby zakaźne i odzwierzęce, zeszpecenia, choroby układu krwiotwórczego,
12-C – całościowe zaburzenia rozwojowe.
VIII. Termin wydania orzeczenia
Orzeczenie o niepełnosprawności, stopniu niepełnosprawności lub o wskazaniach do ulg i uprawnień doręcza się na piśmie osobom, nie później niż w terminie 14 dni od dnia posiedzenia w sprawie wydania orzeczenia.