Przedstawiamy relację z XV edycji Dolnośląskiego Festiwalu Dary Lasu, który odbył się w malowniczym Lwówku Śląskim w miniony weekend. To niezwykłe wydarzenie, skoncentrowane na promocji lasów i edukacji ekologicznej, przyciągnęło tłumy zarówno lokalnych mieszkańców, jak i gości z różnych zakątków Polski.

Festiwal był prawdziwą ucztą dla miłośników natury. Na ponad trzydziestu stoiskach można było zgłębić wiedzę na temat lasów, grzybów, owoców leśnych oraz pszczelarstwa. Na licznych stoiskach można było spróbować kuchni regionalnej, dziczyzny czy słodkości. To doskonała okazja do odkrywania tajemnic natury i nauki o zrównoważonym zarządzaniu ekosystemami leśnymi.

Niezwykle wartościowym elementem festiwalu były prezentacje różnorodnych gatunków drzew i ich zastosowań. Drewno od wieków pełni ważną rolę w naszym życiu, nie tylko jako budulec, ale także materiał artystyczny. Podczas festiwalu można było podziwiać wyjątkowe dzieła sztuki i rzemiosła wykonane z drewna, które podkreślały jego piękno i wszechstronność.

Organizacja festiwalu była możliwa dzięki staraniom Starostwa Powiatowego w Lwówku Śląskim oraz Nadleśnictwa Lwówek Śląski. Uroczystości otworzyli gospodarze wydarzenia Alina Sudoł-Kornalewicz, Nadleśnicza Nadleśnictwa Lwówek Śląski, oraz Daniel Koko, Starosta Lwówecki. Wyrazili oni swoje zadowolenie z obecności licznych gości na festiwalu, podkreślając jego znaczenie jako okazję do nauki, zdobywania wiedzy o przyrodzie oraz promowania zdrowego trybu życia.

Warto również wspomnieć o  odznaczeniu „Zasłużonych dla Powiatu”, które Rada Powiatu Lwóweckiego przyznała Zespołowi „Rząsinianki”  oraz o prowadzących festiwal. Olgierd Poniźnik i Stanisław Gmyrek poświęcili wiele czasu i wysiłku, aby to wydarzenie było jeszcze większą atrakcją.

Festiwal stanowił także doskonałą okazję do aktywizacji społeczności lokalnej i integrowania jej z przyrodą oraz kulturą. Wydarzenie przyciągnęło nie tylko miłośników lasów, ale również osoby zainteresowane aktywnością na świeżym powietrzu, zachęcając do rajdów rowerowych, spacerów i rodzinnego piknikowania w otoczeniu przyrody.

Podczas festiwalu nie brakowało atrakcji dla najmłodszych. Dzieci i młodzież miały szansę uczestniczyć w warsztatach edukacyjnych oraz dowiedzieć się więcej o funkcjonowaniu lasu jako ekosystemu. To ważna lekcja, która kształtuje świadomość ekologiczną młodego pokolenia.

Podczas festiwalu nie zabrakło również rozrywki. Na scenie wystąpiła lokalna kapela “Scrap of Paper,” która stworzyła niezapomnianą atmosferę. Kabaret O.TTO rozbawił publiczność do łez, zapewniając niezapomniane chwile śmiechu i rozrywki.

Podsumowując, Dolnośląski Festiwal Dary Lasu to nie tylko okazja do nauki i zdobywania wiedzy, ale także do świętowania przyrody, kultury oraz rozrywki. To wydarzenie, które przyciąga rzesze miłośników natury i kultury, edukuje oraz inspiruje do dbania o nasze lasy oraz zachowanie zdrowego stylu życia. Wspólna troska o przyrodę i kulturę to nasza inwestycja w przyszłość.”

Zdjęcia: Marcin Radziński

Więcej na temat: Dolnośląskiego Festiwalu Dary Lasu na stronie portalu Lwówecki.info:

Projekt “Dolnośląski Festiwal Dary Lasu” współfinansowany jest przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnegow ramach programu INTERREG CZECHY-POLSKA 2021-2027 za pośrednictwem Euroregionu Nysa. Projekt: Dolnoslezský festival Dary lesa/Dolnośląski Festiwal Dary Las Projekt “Dolnoslezský festival Dary lesa” je spolufinancovaný Evropskou unií z prostředků Evropského fondu pro regionální rozvoj v rámci programu INTERREG ČESKO-POLSKO 2021-2027 prostřednictvím Euroregionu Nisa.