Stosowanie przemocy wobec bliskich osób jest przestępstwem ściganym z urzędu!
Stanowi o tym art. 207 Kodeksu Karnego: „Kto znęca się fizycznie lub psychicznie nad osobą najbliższą lub nad inną osobą pozostającą w stałym lub przemijającym stosunku zależności od sprawcy albo nad małoletnim lub osobą nieporadną ze względu na jej stan psychiczny lub fizyczny, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5”.
Ustawa z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie, określa zadania w zakresie oddziaływań korekcyjno-edukacyjnych dla osób stosujących przemoc w rodzinie. Zadaniem powiatu z zakresu administracji rządowej jest opracowanie i wdrożenie do realizacji programu korekcyjno-edukacyjnego dla osób stosujących przemoc w rodzinie. Uchwałą nr XXXIX/24/21 Rady Powiatu Lwóweckiego z dnia 28 maja 2021 r. został przyjęty Powiatowy program oddziaływań korekcyjno-edukacyjnych dla osób stosujących przemoc w rodzinie na lata 2021 -2030.
Realizatorem Programu oddziaływań korekcyjno-edukacyjnych dla osób stosujących przemoc w rodzinie jest samorząd Powiatu Lwóweckiego, w imieniu którego działa Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Lwówku Śląskim.
Powiatowy Program oddziaływań korekcyjno-edukacyjnych dla osób stosujących przemoc w rodzinie stanowi integralną część systemu przeciwdziałania przemocy w rodzinie w powiecie lwóweckim.
Zakres i cel oddziaływań korekcyjno–edukacyjnych dla osób stosujących przemoc w rodzinie
Oddziaływania korekcyjno-edukacyjne mają charakter zajęć grupowych. Warsztaty grupowe poprzedzone są konsultacjami indywidualnymi służącymi m.in. wstępnej diagnozie sytuacji osoby i wprowadzeniu do zajęć grupowych. Czas trwania jednej edycji Programu obejmuje 60 godzin zajęć grupowych. Zajęcia prowadzone co najmniej raz w tygodniu.
Program ma na celu pomoc osobom stosującym przemoc w zaprzestaniu i powstrzymaniu stosowania przemocy w rodzinie, w szczególności poprzez:
1) powstrzymanie osoby stosującej przemoc w rodzinie przed dalszym stosowaniem przemocy;
2) zmianę systemu przekonań i postaw osobistych;
3) rozwijanie umiejętności samokontroli i współżycia w rodzinie;
4) kształtowanie umiejętności w zakresie wychowywania dzieci bez używania przemocy w rodzinie;
5) uznanie przez osobę stosującą przemoc w rodzinie swojej odpowiedzialności za stosowanie przemocy;
6) zdobycie i poszerzenia wiedzy na temat mechanizmów powstawania przemocy w rodzinie;
7) zdobycie umiejętności komunikowania się i rozwiązywania konfliktów w rodzinie bez stosowania przemocy;
8) uzyskanie informacji o możliwościach podejmowania działań terapeutycznych.
Program kierowany jest do pełnoletnich osób:
1) skazanych za czyny związane ze stosowaniem przemocy w rodzinie, wobec których sąd warunkowo zawiesił wykonanie kary, zobowiązując je do uczestnictwa w programie korekcyjno-edukacyjnym;
2) które w wyniku innych okoliczności zgłoszą się do uczestnictwa w Programie (osoby skierowane przez organy ścigania, objęte procedurą Niebieskiej Karty, osoby skierowane przez inne organy, instytucje i organizacje zajmujące się realizacją zadań z zakresu pomocy społecznej i przeciwdziałania przemocy w rodzinie);
3) przystępujących w wyniku własnych decyzji;
4) zainteresowanych, których uczestnictwo w programie wynika z innych okoliczność.
Osoby zainteresowane udziałem w Programie korekcyjno- edukacyjnym
zapraszamy do kontaktu z Powiatowym Centrum Pomocy w Rodzinnie w Lwówku Śląskim
ul. Szpitalna 4
59-600 Lwówek Śląski
tel./fax (75) 782 56 17 wew. 19
pcpr@powiatlwowecki.pl
http://pcpr.powiatlwowecki.pl