Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało, że premier Mateusz Morawiecki wprowadził pierwszy stopień alarmu o zagrożeniu terrorystycznym w cyberprzestrzeni (ALFA-CRP). Ogłoszenie alarmu ma związek z atakiem w internecie na ukraińskie strony rządowe. Alarm o zagrożeniu potrwa do niedzieli.
Wprowadzony we wtorek pierwszy stopień alarmu będzie obowiązywał na obszarze całego kraju do końca tygodnia (niedziela 23 stycznia godz. 23.59) – zaznaczyło ministerstwo w komunikacie o podpisaniu przez premiera Mateusza Morawieckiego zarządzenia w tej sprawie.
– Wprowadzenie stopnia ALFA-CRP ma charakter prewencyjny – wiąże się z cyberatakami, do których doszło w ostatnich dniach na Ukrainie – podał resort. Przypomniał, że nasz sąsiad padł ofiarą cyberprzestępców – w największym od kilku lat incydencie zablokowano blisko 70 serwisów rządowych.
W wyniku tego ataku został również odcięty dostęp do platformy Diia – odpowiednik polskiej aplikacji mObywatel i wykorzystano złośliwe oprogramowanie, którego celem jest destrukcja danych znajdujących się na zainfekowanych urządzeniach, jak cytowany przez resort Microsoft Threat Intelligence Center.
Rozporządzenie zostało podpisane przez premiera po posiedzeniu Zespołu Incydentów Krytycznych w Rządowym Centrum Bezpieczeństwa oraz po zasięgnięciu opinii ministra spraw wewnętrznych i administracji oraz szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.
Stopień alarmowy CRP jest wprowadzany w sytuacji zagrożenia o charakterze terrorystycznym, które dotyczy systemów teleinformatycznych organów administracji publicznej lub systemów, które wchodzą w skład infrastruktury krytycznej.
Wprowadzenie tego stopnia alarmowego oznacza, że administracja publiczna jest zobowiązana do prowadzenia wzmożonego monitoringu bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych. Chodzi o możliwość ewentualnego naruszenia bezpieczeństwa komunikacji elektronicznej.
Stopnie alarmowe lub stopnie alarmowe CRP wprowadza, zmienia i odwołuje w drodze zrządzenia Prezes Rady Ministrów na podstawie ustawy z czerwca 2016 r. o działaniach antyterrorystycznych. Są cztery stopnie alarmu: ALFA, BRAVO, CHARLIE i najwyższy DELTA.
Ostatnio stopień ALFA-CPR obowiązywał podczas katowickiego Szczytu Cyfrowego ONZ – IGF 2021 od 6 grudnia do 10 grudnia.(kk/PAP)
Źródło: https://www.prawo.pl/prawo/alarm-o-zagrozeniu-terrorystycznym-w-cyberprzestrzeni-styczen,512917.html?fbclid=IwAR1_UQKAcuWgKk2BTkl2zMBgqZ5WPe1koY5ZLSaQwg_mBfWUMvZhpjEdRXo