15 maja 2022 – Międzynarodowy Dzień Pamięci o Zmarłych na AIDS

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Zmarłych na AIDS – International AIDS Candlelight Memorial – obchodzony jest co roku w trzecią niedzielę maja. W tym roku po raz kolejny motywem przewodnim jest hasło: „We Remember – We Take Action – We Live Beyond HIV”, co w wolnym tłumaczeniu znaczy: „Pamiętamy – Podejmujemy działania – Żyjemy bez HIV”.

15 maja wspominamy osoby, które zmarły na AIDS, jak również dziękujemy tym wszystkim, którzy angażują się w pomoc osobom żyjącym z HIV oraz ich bliskim.

International AIDS Candlelight Memorial został zainicjowany przez osoby żyjące z HIV w 1983 roku, a od 2011 roku koordynowany jest przez Globalną Sieć Osób Żyjących z HIV – GNP+. Dla 38 milionów osób żyjących dziś z HIV na całym świecie, Memoriał jest ważnym wydarzeniem pokazującym solidarność, przełamującym bariery stygmatyzacji i dyskryminacji oraz dającym nadzieję nowym pokoleniom na życie bez HIV.

Przez wszystkie te lata organizacje społeczeństwa obywatelskiego na całym świecie zorganizowały tysiące działań, takich jak: uroczystości odbywające się w miejscach kultu religijnego, miejscach pracy, sadzenie drzewek pamięci czy rajdy motocyklowe kobiet żyjących z HIV, itp. W tym dniu zapalane są świeczki i lampki symbolicznie upamiętniajcie osoby, które odeszły, prowadzone są również działania z zakresu profilaktyki HIV/AIDS.

Organizacje pozarządowe w Polsce także włączają się w wydarzenia związane z Memoriałem. Od kilku lat tradycją stało się szycie patchworku pamięci. Zjednoczenie Pozytywni w Tęczy, organizator tego wydarzenia, zaprasza do Warszawy, na Plac Zamkowy, gdzie w niedzielę 15 maja o godz. 14.00 zaprezentuje patchwork, który jest efektem wspólnej pracy organizacji pozarządowych i innych instytucji. Happening ten jest jednocześnie inicjatywą, która zachęca do aktywnej profilaktyki i edukacji HIV/AIDS oraz opieki nad osobami żyjącymi z HIV.

Podstawowe  informacje epidemiologiczne

HIV i AIDS w Polsce – dane od początku epidemii (1985 r.) do 31 grudnia 2019 r. roku

25 544  zakażonych ogółem; 3 768 ma AIDS; 1 429 chorych zmarło

Na świecie ( za 2019 r.)

Na świecie żyje 38 mln osób z HIV/AIDS, w 2019 r. zakażenie HIV rozpoznano u 1,7 mln osób, 690 tys. osób zmarło z powodu chorób związanych z AIDS.