W minioną sobotę, 11 maja 2024 roku, odbył się wielki rajd rowerowy otwierający sezon rowerowy w Żaclerzu. To wydarzenie nie tylko było okazją do spędzenia aktywnego dnia na świeżym powietrzu, ale także ważnym krokiem w promocji turystyki rowerowej na polsko-czeskim pograniczu. Rajd był częścią projektu „Rowerowa Przygoda na Polsko-Czeskim Pograniczu”. Trasa rajdu liczyła imponujące 44 kilometrów, rozpoczynając się na placu Rýchorském w Żaclerzu. Uczestnicy rajdu mieli okazję przemierzyć różnorodne tereny, w tym urokliwe lasy, malownicze pola i przytulne wsie, ciesząc się jednocześnie pięknymi widokami okolicy. Jedną z kluczowych atrakcji rajdu była przerwa w Královci, na skraju polskiej autostrady S3. Podczas przerwy rowerzyści mieli okazję skosztować lokalnych przysmaków oraz zregenerować siły przed kontynuacją trasy. Uczestnicy mieli okazję wymieniać się wrażeniami oraz dzielić się swoimi przygodami z dotychczasowej części trasy. Meta rajdu tradycyjnie została umiejscowiona w Prkenném Dolu w ośrodku Bret. Po zakończeniu trasy każdy uczestnik został nagrodzony drobnym upominkiem, co stanowiło miłe zakończenie aktywnego dnia.

Projekt „Rowerowa Przygoda na Polsko-Czeskim Pograniczu” ma na celu nie tylko promowanie zdrowego stylu życia i aktywności fizycznej, ale również zachęcanie mieszkańców i turystów do poznawania uroków tego wyjątkowego regionu. Poprzez organizację wydarzeń takich jak rajd rowerowy otwierający sezon, pogłębienie więzi transgranicznych mieszkańców i instytucji pogranicza czesko-polskiego, projekt stawia sobie za cel budowanie społeczności rowerowej oraz wspieranie rozwoju turystyki rowerowej na polsko-czeskim pograniczu.

Z niecierpliwością oczekujemy kolejnych rowerowych przygód i zachęcamy wszystkich do udziału!

Projekt Dobrodružství na kole polsko- českým pohraničím/Rowerowa przygoda na polsko – czeskim pograniczu współfinansowany jest przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnegow ramach programu INTERREG CZECHY-POLSKA 2021-2027 za pośrednictwem Euroregionu Nysa. Projekt: Dobrodružství na kole polsko- českým pohraničím/Rowerowa przygoda na polsko – czeskim pograniczu je spolufinancovaný Evropskou unií z prostředků Evropského fondu pro regionální rozvoj v rámci programu INTERREG ČESKO-POLSKO 2021-2027 prostřednictvím Euroregionu Nisa.