Odsłonięcie Tablicy Pamiątkowej na budynku Starostwa Powiatowego w Lwówku Śląskim to wyjątkowe wydarzenie, które miało miejsce 27 października 2023 roku. To chwila pełna emocji i refleksji, podczas której społeczność Lwówka Śląskiego oddała hołd tym, którzy w trudnych czasach przeszłości poświęcili się służbie zdrowia i pomocy innym.

Budynek Starostwa Powiatowego przy ulicy Szpitalnej 4 ma nie tylko historyczne znaczenie, ale jest również miejscem szczególnym, ponieważ kiedyś pełnił rolę siedziby Szpitala. To właśnie tam, przez wiele lat, pracowali ludzie, których chcieliśmy uczcić poprzez odsłonięcie Tablicy Pamiątkowej.

Organizatorem przedsięwzięcia jakim było odsłonięcie Tablicy Pamiątkowej była Lwówecka Biblioteka Publiczna, a wydarzenie miało zaszczytne patronaty Marioli Szczęsnej, burmistrza gminy i miasta Lwówek Śląski, oraz Daniela Koko, starosty lwóweckiego . Portal lwowek24 przyjął rolę patrona medialnego.

Tablica Pamiątkowa to wyraz naszej wdzięczności wobec tych, którzy poświęcili swoje życie zawodowe a często i prywatne, aby pomagać innym. W latach 1945-67 pracownicy Lwóweckiej Służby Zdrowia podjęli się trudnej misji niesienia pomocy w czasach, które były wyjątkowo wymagające.

Ci niesamowici ludzie, pracujący w powojennych czasach, to prawdziwi bohaterowie służby zdrowia. Dzięki swojemu poświęceniu i pracy, przyczynili się do dobrobytu i zdrowia społeczności lwóweckiej. Ich heroizm zasługuje na pamięć i docenienie.

Krzysztof Kolarz, Honorowy Obywatel Gminy i Miasta Lwówek Śląski, syn doktora Stanisława Kolarza, który pełnił funkcje ordynatora interny oraz dyrektora szpitala w latach 1962-66, podjął inicjatywę zachowania pamięci o tych wyjątkowych ludziach. To dla niego ważne, aby ich dziedzictwo i poświęcenie były doceniane przez przyszłe pokolenia.

Odsłonięcie Tablicy Pamiątkowej jest wyrazem naszego szacunku i wdzięczności wobec tych, którzy wpisali się w historię naszego regionu oraz są prawdziwymi bohaterami służby zdrowia. Niech ich heroizm zawsze będzie źródłem inspiracji dla nas wszystkich.