14 stycznia w Lwówku Śląskim odbędą się testy przesiewowe na obecność koronawirusa dla nauczycieli klas I-III szkół podstawowych i pracowników obsługi administracyjnej szkół.

Badania są dobrowolne i bezpłatne. Chęć udziału w testach zadeklarowało 285 nauczycieli i pracowników szkół z powiatu lwóweckiego.

– Próbki będą pobierane w Szkole Podstawowej nr 2 w Lwówku Śląskim  14 stycznia w godzinach od 9 do 17 – informuje mgr Dorota Pruczkowska-Bartoch, dyrektor lwóweckiego Sanepidu. – Wyniki powinniśmy poznać w miarę szybko, w ciągu kilku dni – dodaje.

Szef lwóweckiego Sanepidu prosi, aby nauczyciele oczekujący na wyznaczenie terminu badania, nie sugerowali się informacjami przesyłanymi przez system powiadomień SMS, który został uruchomiony do przeprowadzenia tej akcji. Niestety nie działa on dobrze. Nauczyciele i pracownicy szkół z powiatu lwóweckiego, powinni zgłaszać się w czwartek, 14 stycznia w wyznaczonych godzinach.

Badania będą wykonywane za pomocą testu genetycznego PCR. Wyniki mają być dostępne w aplikacji Internetowe Konto Pacjenta, którą uruchomiło Ministerstwo Zdrowia.

Testy nauczycieli odbywają się w ramach przygotowań do ewentualnego powrotu uczniów klas I-III do nauki stacjonarnej.