Zasady udziału w konkursie „Europa z naszej ulicy”

1./ Program „Europa z naszej ulicy” realizowany jest przez Polską Fundację Dzieci i Młodzieży.

2./ Do udziału w konkursie mogą zgłosić się zespoły młodzieży szkół ponadpodstawowych  (od 4 do 6 osób). Nie będą przyjmowane zgłoszenia indywidualne.

3./ Młodzież biorąca udział w programie będzie miała za zadanie zaprezentować związki własnej społeczności z Europą, z jej historią, wartościami, wydarzeniami, architekturą, kuchnią etc. oraz  jakie europejskie wpływy i ślady odnajduje w swojej okolicy i jakie mają one znaczenie dla współczesności.

4./ Forma projektu jest dowolna. Młodzież może przygotować reportaż, słuchowisko, makietę, film (maksymalnie 5-minutowy),  cykl artykułów prasowych lub w innej formie przedstawić w jaki sposób rozumie związek swojej społeczności z Europą. Uczestnicy programu mogą też przeprowadzić badania, wywiady dotyczące np. śladów innych europejskich tradycji na lokalną społeczność / postaci historycznych, związanych z lokalną społecznością, ważnych dla Europy.

5./ Program realizowany jest w formie dwuetapowego konkursu:

pierwszy etap to zgłoszenie pomysłu, przesłanie przez młodzież opisu tego co i w jakiej formie chciałaby przygotować, zrealizować i zaprezentować; przesłane pomysły zostaną ocenione przez jurorów;

do drugiego etapu zaproszeni zostaną autorzy zgłoszeń najwyżej ocenionych przez jurorów; ich zadaniem będzie przygotowanie projektu w wybranej przez siebie formie i zaprezentowanie jej przed jurorami; spośród uczestników drugiego etapu konkursu wyłonieni zostaną laureaci programu „Europa z naszej ulicy”

6./ Grupom młodzieży zostaną zapewnione środki finansowe środki na pokrycie kosztów transportu do Warszawy na prezentację projektów oraz ewentualnie na pokrycie niezbędnych kosztów przygotowania projektu.

7./ Wyboru nagrodzonych projektów dokona jury konkursowe w oparciu o następujące kryteria:

– wykazanie związku zaprezentowanej tematyki z celami konkursu,

– aktualność zaprezentowanego projektu,

– znajomość tematu,

– umiejętność pracy zespołowej,

– atrakcyjność formy prezentacji,

– możliwość zaprezentowania projektu we własnych środowiskach.

8./ Nagrodą dla wyróżnionych zespołów młodzieży będzie wyjazd do Brukseli, w tym m.in. spotkanie z przedstawicielami Parlamentu Europejskiego i poznanie innych instytucji UE.

9./ Laureaci konkursu, po powrocie z Brukseli, będą mieli za zadanie przedstawienie nagrodzonych projektów we własnym środowisku.

10./ Zgłoszenia, zgodne z załączonym formularzem, należy przesłać w terminie do 17 grudnia 2024 r.  na adres: s.piwowarczyk@pcyf.org.pl