13 WSPANIAŁYCH, którzy uratowali Zaporę Pilchowicką, tym samym 30 tyś. ludzi!
Czas akcji:
Niedziela 15 września 2024r.
Tuż przed niekontrolowanym zrzutem kaskadowym.
Akt I
Mariusz Łabuń- dyrektor Departamentu Elektrowni Wodnych Tauron Eco Energia zdobywa kluczowe zdjęcie zapory podczas powodzi w 1977 r., na której widać workową zaporę – „kołnierz”, który kieruje główny strumień wody przelewającej się z korony zapory na drogę dojazdową do niej. Dzięki tej operacji woda nie podmyła zapory w 1977r.
Akt II
Mariusz Łaboń informuje kierownika Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego – Łukasza Strzeleckiego. Od tego momentu zaczyna się dramatyczna walka z czasem. Marek Makowski- kierownik Zarządu Dróg Powiatowych kieruje tam swój sprzęt i brygadę pracowników.
Akt III
Do akcji dołączają strażacy PSP w Lwówku Śląskim – stery przejmuje bryg. Andrzej Więdłocha. Choć wydaje się to niemożliwe, pracownicy Zarządu Dróg Powiatowych docierają z piaskiem i przewożą go po koronie zapory w newralgiczne miejsce. Plan sie udaje, pomimo że drogi do zapory są prawie nieprzejezdne.
Akt IV
Zapora uratowana. Wraz z nią 30 tys. osób.
—————-
Na zdjęciu bohaterowie akcji „Zapora”
Strażacy: mł. kpt. Grzegorz Faliński, asp. Paweł Sokołowski, asp. Adam Rzeczycki, mł. asp. Filip Bąk, bryg. Andrzej Więdłocha.
W pierwszym rzedzie także Łukasz Bukowski – kier. służby drogowej, Marek Makowski i Łukasz Strzelecki.
W drugim rzędzie: Paweł Kołodziej, Michal Dziekiewicz, Dariusz Nalepka i Grzegorz Piaskowski.
I nieobecny na zdjęciu Mateusz Mrozik.