Udostępniono mapy zagrożenia powodziowego
Udostępniono mapy zagrożenia powodziowego

Mapy zagrożenia powodziowego i mapy ryzyka powodziowego są już dostępne. Na stronach Informatycznego Systemu Osłony Kraju (ISOK) każdy może sprawdzić, które tereny są zagrożone. Portal ruszył w połowie grudnia 2013 roku i realizuje zapisy Dyrektywy ustanawiającej infrastrukturę informacji przestrzennej we Wspólnocie Europejskiej (INSPIRE) oraz tzw. Dyrektywy Powodziowej.

Tzw. Dyrektywa Powodziowa nakłada obowiązek opracowania i podania do publicznej wiadomości dokumentów planistycznych, stanowiących podstawę zarządzania ryzykiem powodziowym. Jednym z etapów wdrażanie tej dyrektywy było właśnie stworzenie map zagrożenia powodziowego i map ryzyka powodziowego, które dostępne są na stronach ISOK. Dzięki mapom każdy może sprawdzić, czy miejsce, w którym mieszka, jest zagrożone powodzią, a jeśli tak, to w jakim stopniu.

Mapy zagrożenia powodziowego i mapy ryzyka powodziowego dostępne są tutaj.

źródło: MAC, ISOK