Powstała sieć współpracy i samokształcenia nauczycieli bibliotekarzy

W środę 11 grudnia 2013 roku w Powiatowym Centrum Edukacji – Bibliotece Pedagogicznej w Lwówku Śląskim odbyło się spotkanie nauczycieli bibliotek szkolnych, którego celem było zorganizowanie sieci współpracy i samokształcenia nauczycieli bibliotekarzy powiatu lwóweckiego.

Na spotkaniu omówiono nowe rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej w sprawie szczegółowych zasad działania publicznych bibliotek pedagogicznych z dnia 28 lutego 2013 roku (Dz.U. 2013, poz. 396) a szczególnie skupiono się na nowym zadaniu nałożonym na biblioteki pedagogiczne mianowicie: organizowaniu i prowadzeniu sieci współpracy i samokształcenia dla nauczycieli, którzy w zorganizowany sposób współpracują ze sobą w celu doskonalenia swojej pracy, w szczególności przez wymianę doświadczeń.

Nauczyciele bibliotekarze przyjęli propozycję Biblioteki Pedagogicznej aby zbudować zespół współpracujący na bazie powołanego w roku 2005 Powiatowego Forum Bibliotekarzy przy wykorzystaniu metody ACTION LEARNING. Metoda jest szczególnie polecana uczącym się osobom dorosłym ponieważ umożliwia refleksję i powtórną analizę własnych działań. Twórcą metody ACTION LEARNING jest prof. Reginald Revans, który pierwszy raz zastosował ją w latach 40. XX wieku i doszedł do wniosku, że konwencjonalne metody nauczania są wysoce nieefektywne a osoby dorosłe najlepiej uczą się odwołując się do doświadczeń i ich wymiany . Podczas wyjątkowo twórczego spotkania udało się określić temat kolejnego. Bibliotekarze będą prezentowali swoje warsztaty pracy oraz podzielą się swoją wiedzą na temat programu bibliotecznego MOL w bibliotekach szkolnych. Uznano, że działania jakimi są integracja rozproszonego środowiska bibliotekarskiego i dzielenie się wiedzą w ramach uczenia się od siebie są niezwykle ważne i twórcze.