A jak ty traktujesz brata?
 Organizatorzy wyrwali aurze to niedzielne przedpołudnie wbrew prognozom pogody, które zapowiadały deszcze przez cały dzień. Kolejna odsłona akcji „ Zerwijmy łańcuchy” za nami. Gryfowski Rynek oswoił się już ze scenerią – budy i łańcuchy występują tu już kolejny raz .

W myśl zasady-kropla drąży skałę nie siłą lecz częstym spadaniem, przypominano najważniejsze założenia ideologiczne akcji. W tle zaś na znak protestu uczestnicy happeningu przykuwali się do pięknej nowej, rzec można wzorcowej, budy. O co chodziło? O uświadomienie, że trzymanie psa na łańcuchu jest nieetyczne, niezgodne z już obowiązującym w Polsce prawem, ale też niebezpieczne.

Członkowie Stowarzyszenia Homo Viator, którzy zorganizowali happening, zdają sobie sprawę, że nie wszystkie psy w Polsce to kanapowce spędzające większą część dnia w domu. Jeśli jednak pies mieszka na dworze, to musi się to odbywać według pewnych zasad. Musi mieć odpowiednią do jego rozmiarów ciepłą budę, regularne kontakty z ludźmi i innymi psami . Takiego psa należy codziennie wypuszczać, aby mógł się swobodnie wybiegać. Łańcuch zaś, jeśli jest konieczny, bo nie ma innego wyjścia, musi mieć co najmniej 3 metry, być lekki i przyczepiony do wygodnej obroży. Te i szereg innych zasad opieki nad zwierzętami, przypominali uczestnicy happeningu.

Zgromadzeni radni gminni i powiatowi, nauczyciele , młodzież i mieszkańcy Gryfowa bez oporów przykuwali się do budy, która, warto wspomnieć, zbudowana została przez uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej w Lwówku Śl dzięki inicjatywie pani radnej Iwony Wasilewskiej. „ Zwierzęta to nasi bracia mniejsi'- to powiedzenie Św. Franciszka podczas akcji powtarzana wiele razy.
Jak więc ty traktujesz brata?