Dzień Bibliotekarza
W sobotę 18 maja 2013 roku w Sali Miejskiej w Mirsku odbyły się powiatowe obchody Dnia Bibliotekarza. Organizatorami uroczystości byli Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich – Koło działające przy Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Lwówku Śląskim oraz Powiatowe Centrum Edukacji –Biblioteka Pedagogiczna w Lwówku Śląskim. W uroczystości poza bibliotekarzami z różnych bibliotek: szkolnych, pedagogicznych i publicznych wzięli udział przedstawiciele władz powiatowych: Starosta Lwówecki Józef Stanisław Mrówka, Przewodniczący Rady Powiatu Lwóweckiego Pan Henryk Kulesza, Radni Powiatu Lwóweckiego Pani Małgorzata Szczepańska oraz Daniel Koko a także Władze gminne: wiceburmistrz Mirska pan Jan Zaliwski oraz sekretarz Gminy Gryfów Śląski pan Jerzy Andrzejczak. Wśród gości nie zabrakło także dyrektorów szkół.

Uroczystość otworzyła przewodnicząca lwóweckiego Koła SBP koleżanka Marzena Wojciechowska, która powitała wszystkich obecnych. Życzenia dla bibliotekarzy popłynęły od Starosty Lwóweckiego pana Józefa Stanisława Mrówki, który wspólnie z dyrektorem Powiatowego Centrum Edukacji panią Haliną Klebanowicz wręczyli bibliotekarzom kwiaty i listy gratulacyjne. Dożyczeń dołączyły się władze gminne. Głos zabrała pani Stanisława Sikorska – dyrektor Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej, która w swoim wystąpieniu również nie zapomniała o życzliwym słowie pod adresem bibliotekarzy. Ciepłe słowa do bibliotekarzy skierowała przewodnicząca Zarządu Oddziału SBP w Jeleniej Górze koleżanka Regina Firszt, która zaznaczyła, że w bibliotece każdy może być Królem. Jednak najważniejszym wystąpieniem był wykład pani prof. Marii Pidłypczak-Majerowicz : nauczyciela akademickiego Uniwersytetu Wrocławskiego Instytutu Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa oraz Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie. Tematyka wykładu pani profesor dotyczyła proweniencji na drukach polskich po 1945 roku w kolekcjach prywatnych i księgozbiorach bibliotek publicznych. Pani Profesor oczarowała swym wystąpieniem zgromadzonych i zachęcała do badań nad znakami własnościowymi w książkach prywatnych i zbiorach bibliotecznych.

Spotkanie uświetnił montaż poetycki „Wspomnienia wierszem pisane” złożony z utworów pani Janiny Skórki-Szyc – emerytowanej bibliotekarki z Rębiszowa. Wspomnienia i krótkie utwory poetyckie w interpretacji pani Marzeny Staliś z Gryfowa Śląskiego przypadły słuchaczom do gustu.

Uroczystość zakończył występ artystyczny uczniów z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Lwówku Śląskim. Paulina Kierepka i Irek Drozdowicz dali mistrzowski popis swoich wokalnych umiejętności. Irek brawurowo wyśpiewał piosenkę Johna Lennona „Imagine”, a wspaniała publiczność gorącymi oklaskami domagała się bisów.

Spotkanie przebiegło w cudownej atmosferze, żmudna praca bibliotekarzy z powiatu lwóweckiego została uhonorowana przez władze gminne i powiatowe oraz Zarząd Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich Koło w Lwówku Śląskim. Wszystkim bibliotekarzom jeszcze raz składamy najlepsze życzenia, aby praca i życie osobiste dostarczało im tylko radości i satysfakcji.

Dziękujemy współorganizatorom: Bibliotece Publicznej w Mirsku i gościnnym władzom gminnym Mirska za wspaniałe i gorące przyjęcie.
Organizatorzy.

Materiał fotograficzny: Paweł Rubaj - Biblioteka Publiczna Gryfów Śląski.