Mistrzostwa Polski w powiecie lwóweckim

W dniach 7 – 8 czerwca 2013 r. odbędzie się finał Mistrzostw Polski Młodzieżowych Ośrodków Wychowawczych w Piłce Nożnej „Na Orliku”.

Organizatorem turnieju jest Fundacja Pomocy Niepełnosprawnym „PŁAKOWICE” oraz gospodarz Zespół Placówek Edukacyjno-Wychowawczych w Lwówku Śląskim, którego integralną częścią jest Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy.

Głównymi pomysłodawcami i bezpośrednimi koordynatorami są Jolanta i Tomasz Gałucha pracownicy Zespołu Placówek Edukacyjno-Wychowawczych w Lwówku Śląskim.

Patronat nad imprezą objął Starosta Powiatu Lwóweckiego pan Stanisław Mrówka.

Młodzieżowe Ośrodki Wychowawcze przeznaczone są dla dzieci i młodzieży niedostosowanych społecznie wymagających stosowania specjalnej organizacji nauki, metod pracy, wychowania i resocjalizacji jako resocjalizacyjno-wychowawcze, a dla dzieci i młodzieży z upośledzeniem umysłowym w stopniu lekkim jako resocjalizacyjno-rewalidacyjne.

Do zadań MOW należy eliminowanie przyczyn i przejawów niedostosowania społecznego oraz przygotowanie wychowanków do życia zgodnego z obowiązującymi normami społecznymi i prawnymi.

Młodzieżowe Ośrodki Wychowawcze przeznaczone są wyłącznie dla młodzieży, wobec której Sądy Rodzinne i Nieletnich zastosowały (w trybie Ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich) środek wychowawczy w postaci umieszczenia w MOW.Aktualnie na terenie kraju funkcjonuje ok. 85 placówek o takim charakterze.

Młodzież w tego rodzaju ośrodkach objęta jest wieloprofilową terapią psychologiczno-pedagogiczną. MOW-y umożliwiają młodzieży kompensację dysfunkcji i deficytów rozwojowych, edukację na poziomie gimnazjalnym i zawodowym, stwarzają perspektywę „sukcesu” w przyszłym samodzielnym życiu.

Do turnieju w roku 2013 zgłosiło się 19 drużyn z następujących ośrodków wychowawczych :
  • Nysa,
  • Wałbrzych,
  • Smolnik,
  • Borowie,
  • Wrocław,
  • Bielice,
  • Iwiny,
  • Rzepczyno,
  • Szklarska Poręba,
  • Strzelno,
  • Kraków,
  • Wola Rawska,
  • Babimost,
  • Łękawa,
  • Julianpol,
  • Zawichost,
  • Kolonia Szczerbacka,
  • Kuźnia Raciborka,
  • Lwówek Śląski

W okresie 25.04. – 26.05. w grupach odbyły się gry eliminacyjne, spośród których zwycięzcy awansują do dalszej fazy rozgrywek.

W turnieju finałowym na dzień dzisiejszy wystąpią następujące reprezentacje :
  • MOW Zawichost (woj. Świętokrzyskie),
  • MOW Smolnik (woj. Dolnośląskie),
  • MOW Bielice (woj. Kujawsko-pomorskie),
  • MOW Babimost (woj. Lubuskie),
  • MOW Rzepczyno (woj. Zachodniopomorskie),
  • MOW Szklarska Poręba (woj. Dolnośląskie),
  • MOW Lwówek Śląski (woj. Dolnośląskie)

Dnia 7 czerwca / piątek / na dwóch boiskach „Orlika” odbędą się wstępne gry eliminacyjne, mające na celu wyłonienie półfinalistów turnieju, natomiast w dniu następnym, tj. 8 czerwca odbędą się półfinały i finały, które wyłonią zwycięzców.

Głównymi sponsorami tej imprezy są m.in.
  • Starostwo Powiatowe w Lwówku Śląskim,
  • Fundacja Pomocy Niepełnosprawnym „Płakowice”,
  • Powiatowe Centrum Edukacji,
  • Okręgowy Związek Piłki Nożnej w Jeleniej Górze,
  • Elim Chrześcijański Ośrodek w Lwówku Śląskim.
Szczególne podziękowania należą się gospodarzom turnieju – Zespołowi Placówek Edukacyjno-Wychowawczych w Lwówku Śląskim, a w szczególności głównym organizatorom państwu Jolancie i Tomaszowi Gałucha.