Słowacka artystka wystawia w Gryfowie
17 maja w galerii ECKI odbył się wernisaż wystawy słowackiej artystki Barbory Olejnikowej. Była to wspólna inicjatywa Biblioteki Publicznej w Gryfowie Śląskim i Starostwa Powiatowego we Lwówku Śląskim. Barbora pochodzi z Hnusti- słowackiego miasta partnerskiego Powiatu Lwóweckiego. To kolejna już wspólna inicjatywa , która dowodzi , że współpraca partnerska może przyjmować różne oblicza. W ubiegłym roku w Hnusti swoje prace prezentował artysta z terenu powiatu lwóweckiego Jerzy Borowiec.

O autorce:

Inżynier Barbora Olejnikova urodziła się w mieście Lucenec na południu Słowacji.
Obecnie mieszka w powiecie Rimavska Sobota. Uczęszczała do artystycznej szkoły podstawowej w klasie sztuka i pianino. Barbora interesowała się sztuką od dzieciństwa. Malowała głównie portrety ludzi. Po artystycznym wstępie do swej przyszłej twórczości, zrobiła przerwę kończąc liceum i Uniwersytet Rolniczy w mieście Nitra.
Do powrotu do malarstwa zainspirowały ją córki 14 letnia Barborka i 6 letnia Ninka. Starsza córka studiuje w konserwatorium tańca- taniec klasyczny i balet.
Barbora Olejnikova dziś studiuje w prywatnym Konserwatorium Muzyki i Dramatu w mieście Hnusta z siedzibą w Koszycach.

Maluje głównie obrazy akrylowe i olejne.

Barbora o sobie:
„...Inspiracja do malowania przychodzi głównie w nocy. Wtedy muszę wstać i zrobić szkic żeby nie zapomnieć do rana. Jestem zafascynowana twarzami ludzi. Krajobrazy maluję głównie na zamówienie. Lubię chodzić ulicami swego miasta. Zastanawiam się wtedy, w jaki sposób pewne zaobserwowane sytuacje umieścić na płótnie....”

Wystawa Barbory Olejnikowej będzie czynna do końca maja w Galerii ECKI w Gryfowie Śl.

Zdjęcia: Paweł Rubaj