Czar niechcianego i Moje życie
 Czar niechcianego i Moje życie

Dzięki współpracy ze Starostwem Powiatowym w Lwówku Śląskim udało się zorganizować w gryfowskiej galerii ECKI bardzo interesującą wystawę. Swoje fotografie zaprezentowali na niej artyści z Czech: Eva Kešnerová (cykl „Czar niechcianego”) oraz Daniel Mach ( cykl: „To moje życie”). Żaclerz, z którego pochodzą fotograficy jest miastem partnerskim powiatu lwóweckiego.

Na wernisaż licznie przybyli goście zarówno z polskiej, jak i czeskiej strony. Artyści pojawili się w otoczeniu swoich rodzin i przyjaciół, swoją obecnością zaszczycił wernisaz burmistrz Żaclerza Miroslaw Vlasak. Powiat lwówecki reprezentowali radni powiatowi Iwona Wasilewska, Małgorzata Szczepańska oraz Daniel Koko a także sekretarz powiatu Barbara Rosochacka-Horanin.Gminę Gryfów przewodniczący Rady Miejskie Robert Skrzypek oraz radne Urszula Maga i Bożena Raubo. Licznie przybyła gryfowska młodzież, nauczyciele i dyrektorzy szkół, nie zawiedli miłośnicy fotografii z Gryfowa i okolic.

Tych, którzy nie mogli uczestniczyć w wernisażu, zapraszamy serdecznie do odwiedzenia galerii ECKI i obejrzenia interesujących fotografii. Galeria jest czynna codziennie, w godzinach pracy Biblioteki Publicznej.Warto!
M.

Kim są?

EVA KEŠNEROVÁ
Jest członkinią Stowarzyszenia Podkarkonoskich
Artystów. Od lat dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia
jako samouk tworzyła gobeliny. Przed siedmioma
laty zaczęła systematycznie fotografować.
W 2008 roku ukończyła Hradeckie Konserwatorium Fotograficzne
pod kierownictwem doc. mgr Josefa Ptáčka oraz mgr Ivo Gila. Człowiekiem
określającym jej twórczość był przede wszystkim Josef Ptáček, dawny
profesor FAMU w Pradze.
ZBIÓR KOUZLO NECHTĚNÉHO (CZAR NIECHCIANEGO)
Powstawał w ciągu 4 lat fotografowania elektrowniczych popiołów lotnych
w różnych fazach ich krzepnięcia. Na wyniki miał wpływ okres roku, światło
dzienne, ilość wody i domieszek. Dodatkowo przez program komputerowy został
podwyższony kontrast. Niniejszym dziękuję temu materiałowi za możliwość
uchwycenia jednego (dla mnie bardzo artystycznego) etapu jego „życia“, to
jest formę czasowo ograniczoną i ulotną
- mówi EVA KEŠNEROVÁ.

DANIEL MACH
Urodzony w roku 1953, autodydaktyk w dziedzinie sztuki, maluje różnymi technikami plastycznymi, fotografuje od 15 lat. Swoje dzieła wystawiał na kilku wspólnych wystawach plastycznych i fotograficznych w kraju i za granicą. Kierownik Muzeum w Żaclerzu, uczestniczył w jego powstawaniu i artystycznym rozroście. Na wystawie prezentuje cykl „To moje życie”. Powstał on w 2000 roku i jest kroniką życia ludności mieszkającej w Żaclerzu.