Sesja Rady Powiatu Lwóweckiego
 Szanse i zagrożenia placówek oświatowych prowadzonych przez Powiat Lwówecki, taki był temat XXVI Sesji Rady Powiatu Lwóweckiego, która odbyła się 25 stycznia 2013 roku w siedzibie Starostwa. Sesja miała jednak niecodzienny przebieg, a było to związane z wizytą gości z francuskiego Surzur oraz słowackiej Hnusty, którzy wzięli udział w pierwszych minutach obrad. Delegacje zagraniczne przyjechał na zaproszenie starosty lwóweckiego, na odbywający się następnego dnia Koncert Noworoczny.

Po raz pierwszy w historii Powiatu, zdarzyło się, że goście zza granicy wzięli udział w Sesji. Przy prezydialnym stole zasiedli szefowie delegacji: Daniel Joannic – pierwszy zastępca mera Surzur oraz Martin Pliesovsky – zastępca burmistrza Miasta Hnusty. Z uwagi na wieloletnie już kontakty Powiatu Lwóweckiego z partnerami, w trakcie Sesji, wręczone zostały nieformalne tytuły Ambasadorów Powiatu Lwóweckiego, z rąk starosty lwóweckiego odebrali je: Daniel Le Moullec – członek delegacji francuskiej, oraz Martin Pliesovsky – szef delegacji słowackiej. Tytuły Ambasadorów przyznane zostały za szczególne zasługi związane z rozwijaniem wzajemnych kontaktów i współpracy.

Po wręczeniu tytułów, goście opuścili obrady Sesji, która toczyła się już zgodnie z zaplanowanym porządkiem obrad. Po zatwierdzeniu protokołów z poprzednich Sesji, głos zabrał Józef Stanisław Mrówka – starosta lwówecki, który zdał sprawozdanie z posiedzeń Zarządu Powiatu, które odbyły się pomiędzy Sesjami Rady.

Tym razem radni nie podjęli żadnej uchwały. Sesję wypełniła dyskusja na temat szans i zagrożeń placówek oświatowych. Za punkt wyjścia posłużyła prezentacja przedstawiona przez Zbigniewa Grześkowa – wicestarostę lwóweckiego. Dyskusja był długa i burzliwa, sytuacja placówek oświatowych jest trudna, nie tylko w powiecie lwóweckim ale w całym kraju. Głównym problemem jest zmniejszająca się liczba uczniów i jak wskazują dane demograficzne, tendencja ta będzie utrzymywać się aż do 2020 roku. Receptą na nią mają być działania, z jednej strony zmierzające do uatrakcyjnienia oferty edukacyjnej naszych szkół, z drugiej strony kontynuowanie działań oszczędnościowych i prowadzenie intensywnych działań promocyjnych.
Radni poświęcili też sporo uwagi ocenie funkcjonowania usług nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej na terenie powiatu lwóweckiego, które od początku roku świadczone są przez SP ZZOZ ze Zgorzelca.

Kolejna Sesja odbędzie się pod koniec lutego 2013 roku.