DE
EN
PL
Starostwo Powiatowe w Lwówku Śląskim
ul. Szpitalna 4, 59-600 Lwówek Śląski

email: sekretariat@powiatlwowecki.pl
Tel. +48 (0)75 782 36 50         Fax. +48 (0)75 782 36 54
Godziny pracy: Poniedziałek 8.00 - 16.00
  Wtorek - Piątek 7.30 - 15.30
 Wydział Komunikacji Poniedziałek 8.30 - 15.30
 (obsługa klientów) Wtorek - Piątek 8.00 - 15.00

Sesja Rady Powiatu Lwóweckiego
A A A Pdf Print16x16 Mail16x16
 Szanse i zagrożenia placówek oświatowych prowadzonych przez Powiat Lwówecki, taki był temat XXVI Sesji Rady Powiatu Lwóweckiego, która odbyła się 25 stycznia 2013 roku w siedzibie Starostwa. Sesja miała jednak niecodzienny przebieg, a było to związane z wizytą gości z francuskiego Surzur oraz słowackiej Hnusty, którzy wzięli udział w pierwszych minutach obrad. Delegacje zagraniczne przyjechał na zaproszenie starosty lwóweckiego, na odbywający się następnego dnia Koncert Noworoczny.

 

Po raz pierwszy w historii Powiatu, zdarzyło się, że goście zza granicy wzięli udział w Sesji. Przy prezydialnym stole zasiedli szefowie delegacji: Daniel Joannic – pierwszy zastępca mera Surzur oraz Martin Pliesovsky – zastępca burmistrza Miasta Hnusty. Z uwagi na wieloletnie już kontakty Powiatu Lwóweckiego z partnerami, w trakcie Sesji, wręczone zostały nieformalne tytuły Ambasadorów Powiatu Lwóweckiego, z rąk starosty lwóweckiego odebrali je: Daniel Le Moullec – członek delegacji francuskiej, oraz Martin Pliesovsky – szef delegacji słowackiej. Tytuły Ambasadorów przyznane zostały za szczególne zasługi związane z rozwijaniem wzajemnych kontaktów i współpracy.

Po wręczeniu tytułów, goście opuścili obrady Sesji, która toczyła się już zgodnie z zaplanowanym porządkiem obrad. Po zatwierdzeniu protokołów z poprzednich Sesji, głos zabrał Józef Stanisław Mrówka – starosta lwówecki, który zdał sprawozdanie z posiedzeń Zarządu Powiatu, które odbyły się pomiędzy Sesjami Rady.

Tym razem radni nie podjęli żadnej uchwały. Sesję wypełniła dyskusja na temat szans i zagrożeń placówek oświatowych. Za punkt wyjścia posłużyła prezentacja przedstawiona przez Zbigniewa Grześkowa – wicestarostę lwóweckiego. Dyskusja był długa i burzliwa, sytuacja placówek oświatowych jest trudna, nie tylko w powiecie lwóweckim ale w całym kraju. Głównym problemem jest zmniejszająca się liczba uczniów i jak wskazują dane demograficzne, tendencja ta będzie utrzymywać się aż do 2020 roku. Receptą na nią mają być działania, z jednej strony zmierzające do uatrakcyjnienia oferty edukacyjnej naszych szkół, z drugiej strony kontynuowanie działań oszczędnościowych i prowadzenie intensywnych działań promocyjnych.
Radni poświęcili też sporo uwagi ocenie funkcjonowania usług nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej na terenie powiatu lwóweckiego, które od początku roku świadczone są przez SP ZZOZ ze Zgorzelca.

Kolejna Sesja odbędzie się pod koniec lutego 2013 roku.
Poprawny CSS! Valid XHTML 1.0 Transitional