IV Dolnośląski Festiwal Dary Lasu
 Już po raz czwarty lwówecki rynek zamienił się w tętniący życiem las. IV Dolnośląski Festiwal Dary Lasu tradycyjnie odbył się w ostatni weekend września 2012 roku a „Dary Lasu” na swoich stoiskach, tak jak w latach ubiegłych, zaprezentowały Nadleśnictwa, pszczelarze, koła łowieckie. Zacięta rywalizacja drwali, w konkursach dla amatorów i zawodowców, przyciągnęła rzesze widzów. Każdy kto tego dnia przybył na rynek mógł spróbować parzybrody z myśliwską nutą, ugotowanej przez mistrza kuchni Wiesława Ambrosa, nadwornego kucharza koronowanych głów z całego świata, a imprezę zakończyły świetne występy kabaretów Tenor i Paranienormalni.

Przy dźwiękach rogów myśliwskich sygnalistów ze Złotoryi, w samo południe impreza rozpoczęła się, a lwówecki rynek zapełnił się barwnymi stoiskami Nadleśnictw, pszczelarzy i kół łowieckich. Od południa gotowanie parzybrody w wielkich kotłach nadzorował sam mistrz Wiesław Ambros, a na scenie odbywały się kolejno występy artystyczne oraz prezentacje przedstawicieli Nadleśnictw, kół łowieckich i pszczelarzy. Na scenie odbyło się rozstrzygnięcie, zorganizowanych na długo wcześniej przed imprezą, konkursów ekologicznych dla dzieci i młodzieży. W błysku fleszy aparatów fotograficznych i gromkich braw, zwycięzcy odebrali z rąk organizatorów atrakcyjne nagrody.

Pierwszym zwiastunem emocji związanych z turniejami drwali dla amatorów i zawodowców był pokaz zawodowej grupy drwali STIHL TIMBERSPORT, której występ na kolejnej imprezie wciąż budzi wiele emocji i podziwu, a swoich sił w konfrontacji z zawodowcami mogli spróbować również widzowie. Od godz. 15.30 rozpoczęły się równolegle turnieje drwali dla amatorów i zawodowców. Zawodowcy w ciągu dwóch godzin mieli przy pomocy pił spalinowych wyrzeźbić „przedmiot użytkowy”, a dla amatorów przygotowano szereg konkurencji z użyciem ręcznych pił i siekier. W obu turniejach zawodnicy zaprezentowali maksimum zaangażowania i umiejętności, a walka o zwycięstwo była zażarta i emocjonująca. Zmagania „drwali” przyciągnęły rzesze widzów, którzy głośno dopingowali swoich faworytów.

Po zakończeniu obu turniejów na scenie głównej odbyła się dekoracja zwycięzców, dla których nagrodami były profesjonalne pilarki oraz sprzęt dla drwali. Po dekoracji zwycięzców na wszystkich widzów czekała nie lada nagroda, w postaci miski przepysznej parzybrody, po którą ustawiła się wielka kolejka. Potrawy starczyło dla wszystkich, a nad jego wydawaniem czuwał niestrudzenie sam mistrz, czyli profesor Wiesław Ambros, z pomocą pań ze Stowarzyszenia „Maltanowo” z Płóczek.
Po „akcji” wydawania parzybrody, rozpoczęły się przygotowania do występu gwiazd. Ok. godz. 18.00 na scenę wkroczył kabaret Tenor, a po nim wystąpiła gwiazda wieczoru czyli Kabaret Paranienormalni.

Dodatkowymi atrakcjami był pokaz gaszenia lasu oraz pokazy maszyn wykorzystywanych w leśnictwie, w tym olbrzymiego harvestera, który na oczach widzów zamieniał całe drzewa w pozbawione gałęzi kłody drewna.

W ramach Festiwalu, dzień wcześniej w piątek 28 września odbyła się Konferencja popularno – naukowa poświęcona zagadnieniom ekoenergii oraz pozyskiwaniu środków zewnętrznych na działalność związaną z leśnictwem. Uczestnicy mogli zapoznać się z działalnością leśników ze Słowacji, Ukrainy i Węgier. Swoje wystąpienia zaprezentował również główny sponsor festiwalu Tauron – Dystrybucja S.A. oraz Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych we Wrocławiu.

Organizatorami imprezy byli w tym roku: Powiat Lwówecki, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych we Wrocławiu, Nadleśnictwa: Lwówek Śląski (koordynator), Bardo Śląskie, Bolesławiec, Chocianów, Jawor, Milicz, Szklarska Poręba, Śnieżka, Świeradów, Świętoszów, Wołów, Złotoryja i Żmigród, a także Telewizja Dami.
Patronat medialny nad imprezą objęli: TVP Wrocław, Muzyczne Radio Jelenia Góra, Nowiny Jeleniogórskie wraz z portalem nj24. Patronat kulinarny objęła Polska Akademia Sztuki Kulinarnej na czele z Wiesławem Ambrosem.

Sponsorami tegorocznej imprezy byli: Tauron – Dystrybucja S.A. - Kraków, Fundacja Polska Miedź - Lubin, Autoryzowany Dealer Firmy Husqvarna: Paralusz Sp. J. - Bolesławiec, sklep we Lwówku Śląskim, Zygmunt Kyzioł Gospodarstwo Rolne - Rakowice Wielkie, Dariusz Szorc - Pławna Dolna, Tadeusz Matusewicz budowa Maszyn - Ubocze , Marek Kojdecki, Gospodarstwo Rolne – Sobota, Tadeusz Baran, Gospodarstwo Rolne – Sobota, Firma Polmex Sp. z o.o. – Proszówka, Przedsiębiorstwo Produkcyjno Usługowe "PRI-BAZALT" S.A. – Rębiszów, Zakład Budowy Dróg i Mostów, ANBUD Anna Twardochleb - Lwówek Śląski, Tomasz Mrozik, Transbudex Mrozik S.J - Lwówek Śląski, Krzysztof Szkop, Gospodarstwo Rolne „AGAT” - Płóczki Dolne, Kompleksowe Usługi Pogrzebowe „Saja” - Lwówek Śląski,

Kolejny festiwal już w przyszłym roku…