Inauguracja pętli powiatowej
Po raz trzeci w tym roku Powiat Lwówecki wspólnie ze swoim partnerem - czeskim Miastem Zaclerz był organizatorem imprezy dla miłośników dwóch kółek. Tym razem rajd rowerowy dookoła powiatu lwóweckiego odbył się 1 września 2012 roku i jak zwykle wzięli w nim udział mieszkańcy terenów przygranicznych. Poprzednie imprezy – Otwarcie Sezonu Rowerowego w Zaclerzu odbyło się 12 maja, a rajd Zaclerz – Łupki – 16 czerwca. Dopisała pogoda, a oznakowaną kilkanaście dni wcześniej trasą mieli po raz pierwszy przejechać rowerzyści.

Pierwsi uczestnicy zaczęli pojawiać się na parkingu obok siedziby Starostwa Powiatowego w Lwówku Śląskim już kilka minut przed 9.00. Każdy z nich otrzymał przewodnik z mapą trasy oraz niezbędnymi telefonami do ekipy technicznej i medycznej ubezpieczającej uczestników. Specjalnie wynajęty autobus dowiózł też czeskich rowerzystów z Zaclerza. Po krótkim przywitaniu przez Józefa Stanisława Mrówkę – starostę lwóweckiego, omówieniu kwestii organizacyjnych i technicznych, ok. godz. 9.30 barwna, spora grupa kolarzy wyruszyła na trasę rajdu. Kolarze objechali wkoło lwówecki rynek, zatrzymali się na moment przed ratuszem, by zrobić pamiątkowe zdjęcie, po czym wyruszyli dalej w kierunku Niwnic. Zaraz po starcie kolarski peleton podzielił się na mniejsze grupki, które dzielnie pokonywały kolejne odcinki trasy. Pierwszy postój, gdzie grupa znów połączyła się, odbył się w Gryfowie Śląskim. Po uzupełnieniu zapasów wody peleton wyruszył w dalszą drogę, aż do następnego postoju w Popielówku. Przed rowerzystami pozostał już ostatni odcinek trasy, przez Wojciechów, Radomice i Kleczę dalej do Łupek.

Na zmęczonych, ale szczęśliwych rowerzystów, którzy pokonali ponad 70 km trasę rajdu „czekał już” przygotowany przez organizatorów obiad. Integracyjne spotkanie dla uczestników rajdu odbyło się w Schronisku Szkolno – Młodzieżowym w Łupkach. O wydarzeniach na trasie polsko – czescy rowerzyści rozmawiali aż do wieczora. Nie kryli zadowolenia z dobrze zorganizowanej imprezy, podkreślali świetne oznakowanie trasy.

Cała pętla wokół powiatu lwóweckiego liczy pond 90 km, prowadzi przez 5 gmin drogami szutrowymi i asfaltowymi od Lwówka Śląskiego, przez Niwnice, Gradówek, Rząsiny, Ubocze do Gryfowa Śląskiego, dalej przez Wieżę, Brzeziniec do Mirska, potem w kierunku Rębiszowa, Grudzy, Janic do Popielówka i Lubomierza, przez Wojciechów, Radomice, Kleczę do Wlenia i przez Bystrzycę, Przeżdziedzę, Sobotę, Dębowy Gaj, Mojesz do Lwówka. Trasa oznakowana jest kolorem czerwonym, charakterystycznymi znakami malowanymi lub tabliczkami. Prowadzi urokliwymi dróżkami przez najpiękniejsze miejsca powiatu lwóweckiego.

Zachęcamy wszystkich miłośników jazdy na rowerze do samodzielnych wypraw dookoła powiatu lwóweckiego!

Rajd rowerowy zorganizowany został w ramach projektu „Aktywna integracja na pograniczu polsko - czeskim“ i jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz środków budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Nysa.