Rajd rowerowy Zaclerz – Łupki 2012
 Ponad stu dwudziestu uczestników przejechało 16 czerwca br. szlakiem rowerowym ER6 wzdłuż doliny Bobru, z położonego przy granicy czeskiego Zaclerza , przez Lubawkę, Kamienną Górę, Marciszów, Janowice Wielkie, Jelenią Górę obok Zapory Pilchowickiej do Wlenia i Łupek. To już trzecia edycja rajdu, w którym z roku na rok bierze udział coraz większa liczba rowerzystów z Polski.

Pierwsi czescy rowerzyści zaczęli pojawiać się na rynku w Zaclerzu już ok. godz. 8.00. Polscy uczestnicy przyjechali do Zaclerza dwoma autokarami. Każdy z nich otrzymał przewodnik z mapą trasy oraz niezbędnymi telefonami do ekipy technicznej i medycznej ubezpieczającej uczestników. Po krótkim przywitaniu przez Miroslava Vlasaka – burmistrza Zaclerza i Józefa Stanisława Mrówkę – starostę lwóweckiego, omówieniu kwestii organizacyjnych i technicznych, ok. godz. 9.00 barwna, spora grupa kolarzy wyruszyła na trasę. Zaraz po starcie kolarski peleton podzielił się na mniejsze grupki, które dzielnie pokonywały kolejne odcinki trasy. Pierwszy postój, gdzie grupa znów połączyła się, odbył się na jednej ze stacji benzynowych w Kamiennej Górze. Po uzupełnieniu zapasów wody peleton wyruszył w dalszą drogę, wzdłuż leniwie płynącego Bobru, aż do następnego postoju w Janowicach Wielkich. Przed samym postojem rowerzyści zmierzyli się z kilkusetmetrowym podjazdem pod „Miedziankę”, na szczęście tuż za nim, mogli zatrzymać się i „zregenerować siły”. Po dłuższym odpoczynku wyruszyli dalej doliną Bobru do kolejnego przystanku w Jeleniej Górze i dalej trasą obok Wzgórza Krzywoustego na „Perłę Zachodu”, gdzie po krótkiej chwili wytchnienia, przejechała obok Zapory Pilchowickiej i dalej aż do Wlenia i Łupek.

Na zmęczonych, ale szczęśliwych rowerzystów, którzy pokonali prawie 90 km trasę z Zaclerza do Wlenia, „czekał już” przygotowany przez organizatorów obiad i ognisko z kiełbaskami i potrawami z grilla. Spotkanie uświetnił występ grupy „Skauci” z Nielestna. Integracyjne spotkanie dla uczestników rajdu odbyło się w Schronisku Szkolno – Młodzieżowym w Łupkach. Głównym punktem wieczoru było wspólnie oglądanie meczu Polska – Czechy, który „niestety” skończył się przegraną Polaków.

O wydarzeniach na trasie polsko – czescy rowerzyści rozmawiali aż do późnego wieczora. Nie kryli zadowolenia z dobrze zorganizowanej imprezy i już planowali udział w rajdzie w roku przyszłym…

Rajd rowerowy zorganizowany został w ramach projektu „Aktywna integracja na pograniczu polsko czeskim“ i jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz środków budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Nysa.