DE
EN
PL
Starostwo Powiatowe w Lwówku Śląskim
ul. Szpitalna 4, 59-600 Lwówek Śląski

email: sekretariat@powiatlwowecki.pl
Tel. +48 (0)75 782 36 50         Fax. +48 (0)75 782 36 54
Godziny pracy: Poniedziałek 8.00 - 16.00
  Wtorek - Piątek 7.30 - 15.30
 Wydział Komunikacji Poniedziałek 8.30 - 15.30
 (obsługa klientów) Wtorek - Piątek 8.00 - 15.00

Spływ kajakowy
A A A Pdf Print16x16 Mail16x16
Flotylla złożona z ponad trzydziestu kajaków, kilku pontonów i kanadyjek przepłynęła malowniczymi odcinkami Bobru z Nielestna do Lwówka Śląskiego. Dla wielu uczestników była to pierwsza taka wyprawa i jak zapewniali po dopłynięciu do mety, na pewno nie ostatnia.

Po emocjach związanych z rajdem rowerowym, który odbył się na początku czerwca, przyszedł czas na kolejne związane ze spływem kajakowym Bobrem. Trasa spływu wiodła od ujścia Chrośnickiego Potoku do Bobru w Nielestnie do Lwówka Śląskiego z przystankami w Marczowie i Sobocie. W spływie wystartowało ponad 70 uczestników, wszyscy szczęśliwie dopłynęli do mety przy „jazie” we Lwówku.


Pierwsi uczestnicy zaczęli pojawiać się w Nielestnie już parę minut po dziewiątej. Parę minut później na specjalnych przyczepach przyjechały kajaki, pontony i kanadyjki. Na spływ przyjechała również kilkunastoosobowa grupa Czechów z miast partnerskich powiatu - z Frydlantu oraz Zaclerza. Po krótkim powitaniu przez Józefa Mrówkę – starostę lwóweckiego i uwagach ratowników zabezpieczających imprezę, na temat zachowania się uczestników oraz zasadach bezpieczeństwa, pierwsi uczestnicy wypłynęli na trasę. Ze względów bezpieczeństwa podzieleni zostali na mniejsze grupki zabezpieczane przez ratowników.

Pierwsza cześć trasy do Marczowa, dla wielu uczestników, którzy płynęli Bobrem po raz pierwszy, stanowiła nie lada wyzwanie, musieli pod czujnym okiem ratowników nauczyć się sterowania kajakami i łódkami. Choć nie obyło się bez drobnych kolizji z licznymi na trasie drzewami to po około godzinie wszyscy szczęśliwie dopłynęli do Marczowa. Po przeniesieniu sprzętu pływającego obok jazu i krótkim odpoczynku uczestnicy popłynęli dalej do następnej „przenoski” w Sobocie. Tam na uczestników czekał gorący żurek, przygotowany przez organizatorów. Po krótkim odpoczynku grupa wypłynęła z Soboty do Lwówka. Przepłynięcie ostatniego odcinka zabrało uczestnikom prawie dwie godziny. Po wyniesieniu sprzętu na ląd, uczestnicy przeszli na teren Basenu Miejskiego należącego do Ośrodka Sportu i Rekreacji w Lwówku Śląskim – współorganizatora imprezy. Po wspólnym obiedzie uczestnicy długo jeszcze dzielili się swoimi wrażeniami i emocjami z trasy.


- Chcemy promować aktywny wypoczynek ponieważ jest to sposób na przyciągnięcie turystów. Pływanie po Bobrze z zachowaniem podstawowych zasad bezpieczeństwa jest świetnym sposobem spędzania czasu i gwarantuje niezapomniane przeżycia. Zachęcamy mieszkańców do obejrzenia powiatu lwóweckiego z innej perspektywy, a turystów do korzystania z tej formy rekreacji – mówi Józef Mrówka, starosta lwówecki.

Bóbr jest doskonale znany amatorom kajakarstwa w całej Polsce, często można tez spotkać podczas spływu grupy z Niemiec i Czech. Spływ kajakowy zorganizowany został w ramach projektu „Nadbobrzański Czerwiec“ i jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz środków budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Nysa.

 
 
Poprawny CSS! Valid XHTML 1.0 Transitional