Nadzwyczajna Sesja Rady Powiatu Lwóweckiego
Niezwykle burzliwy przebieg miała Nadzwyczajna Sesja Rady Powiatu dotycząca utrzymania nocnej i świątecznej pomocy lekarskiej w Gryfowie Śląskim. Sesja odbyła się w Sali klubowej gryfowskiego Ośrodka Kultury. W Sesji udział wzięło ok. 100 mieszkańców Gryfowa.

Przypomnijmy, że zasady świadczenia usług nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej zmieniły się z dniem 1 marca br. Narodowy Fundusz Zdrowia podzielił województwo dolnośląskie na specjalne obszary, w których zaplanował utworzenie punktów świadczenia usług nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, na które na początku lutego br. ogłosił konkurs.

Zgodnie z założeniami NFZ na terenie powiatu lwóweckiego utworzono jeden punkt świadczenia tych usług. Do konkursu, w którym po spełnieniu wymagań mogły wziąć udział wszystkie podmioty, przystąpiło jedynie Powiatowe Centrum Zdrowia w Lwówku Śląskim, które wygrało ogłoszony konkurs. W ramach przyznanych środków punkt od 1 marca br. został utworzony przy Przychodni Zdrowia w Lwówku Śląskim. Utrzymanie punktu świadczenia usług nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej we Lwówku Śląskim to koszt 56 tys. zł miesięcznie. Ze środków tych nie jest możliwe utrzymanie dwóch punktów świadczących tego rodzaju usługi, gdyż obszar powiatu jest w grupie obszarów zabezpieczenia do 50 tys. mieszkańców, w których NFZ dopuszcza uruchomienie tylko jednego punktu.

Utworzenie drugiego punktu w Gryfowie byłoby możliwe po przystąpieniu do obszaru zabezpieczenia powiatu lwóweckiego Miasta Świeradów Zdrój. Wtedy liczba ludności przekroczyłaby 50 tys. mieszkańców, a na takich obszarach NFZ dopuszcza utworzenie dwóch punktów opieki, jednak bez zwiększania poziomu finansowania. Gdyby tak się stało to w kosztach utrzymania punktu w Gryfowie Śląskim, oprócz tych miesięcznych, należy jeszcze uwzględnić koszty jednorazowego przystosowania pomieszczeń oraz zakupu sprzętu, tak aby spełnić wymagania lokalowe, sprzętowe i medyczne NFZ. Sytuację pogarsza fatalny stan techniczny dachu na budynku szpitala w Gryfowie, który trzeba naprawić w pierwszej kolejności. Tymczasem budżet powiatu, obciążony narastającym przez lata zadłużeniem pozostawionym przez zlikwidowany SPZ ZOZ nie jest w stanie udźwignąć utworzenia i utrzymania dodatkowego punktu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.

Sesję zdominowały wypowiedzi radnych, którzy bądź opowiadali się za utrzymaniem dodatkowego punktu opieki w Gryfowie lub wskazywali na brak możliwości prawnych i finansowych utworzenia i utrzymania punktu. Do dyskusji włączyli się również burmistrzowie i przedstawiciele gmin Gryfowa, Lwówka, Lubomierza i Mirska oraz licznie przybyli mieszkańcy.

Stanowisko Zarządu Powiatu zaprezentował Józef Mrówka – starosta lwówecki, który podkreślił, że dobrze rozumie sytuację mieszkańców Gryfowa, ale nawet gdyby pojawiły się możliwości prawne to koszty funkcjonowania drugiego punktu opieki trzeba będzie ponieść, a na to w obecnej sytuacji nie stać powiatu.

Ostatecznie Radni przyjęli prezentowane stanowisko Rady Powiatu zobowiązujące Zarząd Powiatu Lwóweckiego do utrzymania nocnej pomocy lekarskiej w szpitalu w Gryfowie Śląskim. Stanowisko to nie jest wiążące dla Zarządu. Żeby punkt nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej powstał w Gryfowie NFZ musi wyrazić na to zgodę, a Radni muszą również przyjąć stosowane zmiany do budżetu i wskazać źródło ich sfinansowania.

Stanowisko
Rady Powiatu Lwóweckiego
przyjęte na sesji w dniu 18 marca 2011r.

Rada Powiatu Lwóweckiego mając na względzie dobro wspólnoty powiatowej, realizując zobowiązania złożone społeczności gryfowskiej przy tworzeniu Powiatu, mając świadomość faktu, że placówka gryfowska poniosła największy koszt organizacyjny i osobowy restrukturyzacji powiatowej służby zdrowia, wychodząc naprzeciw słusznym oczekiwaniom mieszkańcom południowej części Powiatu Lwóweckiego zobowiązuje Zarząd Powiatu Lwóweckiego do utrzymania nocnej pomocy lekarskiej w szpitalu w Gryfowie Śląskim.