Miasto Žacléř
Nabiera tempa współpraca pomiędzy miastem Žacléř a Powiatem Lwóweckim. Już od wielu lat Powiat z powodzeniem realizuje ze swoim czeskim partnerem wspólne projekty unijne na terenie polsko czeskiego pogranicza. Wspólne rajdy rowerowe czy publikacje promocyjne to tylko niektóre z przeprowadzonych wspólnie działań, które angażują nie tylko władze obu samorządów ale również mieszkańców.

Okazją do podpisania woli współpracy pomiędzy czeskim miastem Žacléř a Powiatem Lwóweckim był Koncert Noworoczny, który odbył się 29 stycznia 2011 roku. Dokument w imieniu miasta Žacléř podpisał jego burmistrz Miroslav Vlasák, ze strony Powiatu podpis złożył starosta lwówecki – Józef Stanisław Mrówka.

Powiat Lwówecki podpisał porozumienie o współpracy partnerskiej z miastem Zaclerz w Czechach. Mirosław Vlasak – burmistrz zaprzyjaźnionego Miasta oraz Józef Stanisław Mrówka – starosta lwówecki złożyli swoje podpisy pod umową współpracy podczas Tradycyjnego Dnia Ludowych Rzemiosł, który odbywał się w Zaclerzu 5 lipca 2011 roku.

Oprócz wspólnej realizacji projektów unijnych współpraca partnerska będzie obejmowała następujące dziedziny:
  • wymiana i współpraca gospodarcza,
  • kultura i edukacja,
  • ochrona środowiska,
  • turystyka, sport i rekreacja,
  • ochrona zabytków,
  • służba zdrowia,