Internetowe Konto Pacjenta (IKP)

Recepta przez internet? Zapomniałeś, jakie dawki leków przepisał lekarz? Chcesz sprawdzić, historię swoich wizyt u specjalistów, które finansował NFZ i mieć pewność, że nikt się pod Ciebie nie podszywa? Takie i wiele innych możliwości weryfikacji danych daje uruchomiona przez Ministerstwo zdrowia aplikacja – Internetowe Konto Pacjenta.

IKP jest internetową aplikacją dostępną pod linkiem https://pacjent.qov.pl/, dzięki której w łatwy, szybki i bezpieczny sposób można odnaleźć informacje o swoich danych medycznych, które dotychczas były rozproszone w różnych miejscach. Jak wynika z informacji z resortu zdrowia aplikacja jest w trakcie rozwoju, ale już teraz dzięki niej można odebrać i zrealizować e-receptę, a następnie między innymi weryfikować historię zrealizowanych recept mając tym samym dostęp np. do dawkowania jakie zalecił lekarz czy do wykazu zakupionych w ostatnim czasie leków. Logując się do IKP uzyskujemy również dostęp do historii swoich wizyt, za które zapłacił Narodowy Fundusz Zdrowia, a w przypadku rodziców również do analogicznych danych dla swoich dzieci. Za pomocą tej aplikacji można wypełnić ankietę zdrowego stylu życia i dowiedzieć się o możliwości skorzystania z wybranych programów profilaktyki zdrowotnej.

To tylko część funkcjonalności, a praktycznie z każdym kwartałem będzie ich coraz więcej. Wkrótce w IKP będzie można sprawdzić m.in. swoje deklaracje lekarza, pielęgniarki lub położnej podstawowej opieki zdrowotnej.
Dostęp do IKP może uzyskać każdy za pomocą dwóch prostych kroków:
1. Założenie Profilu Zaufanego - jeżeli jeszcze nie jest założony;
2. Logowanie do IKP następuje na stronie www.pacjent.qov.pl za pomocą Profilu Zaufanego. Warto zwrócić uwagę, że logowanie do IKP poprzez Profil Zaufany gwarantuje pełne bezpieczeństwo danych.

Wszystkie informacje znajdziesz
TUTAJ