Klasa jak z „amerykańskich filmów”

Kiedyś mogliśmy oglądać takie doświadczenia tylko na „amerykańskich filmach”.  Teraz uczniowie lwóweckiego liceum będą mieli takie lekcje na co dzień. Zobaczcie, jak dzięki funduszom unijnym zmieniła się pracownia chemii w LO w Lwówku Śląskim.

- Nowe instalacje, meble, stoły z kranikami, podłogi, zaplecze a nawet profesjonalne dygestorium do bezpiecznego przeprowadzania reakcji chemicznych.  – wylicza dyrektor szkoły, Roman Ciechanowicz. – Teraz będzie można w nowoczesny sposób przeprowadzać lekcje chemii a nawet nagrywać eksperymenty doświadczalne i odtwarzać je na rzutniku. To naprawdę nowoczesna pracownia – podsumowuje z dumą Ciechanowicz.

Dygestorium, inaczej wyciąg laboratoryjny. To przeszklona komora o kształcie dużej szafy, zaopatrzona w wydajny wentylator stale wydmuchujący z niej powietrze poza teren laboratorium (najczęściej umiejscowiony na dachu). Jej podstawowym zadaniem jest zapobieganie wydostawania się do atmosfery laboratorium szkodliwych substancji (trucizn, agresywnych lub nieprzyjemnie pachnących gazów itp.), a także ochrona przed ewentualnymi pożarami i eksplozjami. Dygestoria stosuje się w laboratoriach chemicznych, biologicznych, analitycznych i przy niektórych rodzajach produkcji przemysłowej (źródło - wikipedia.org)

Dygestorium w liceum w Lwówku Śląskim

Pracownia chemii powstała w partnerstwie powiatu lwóweckiego i powiatu bolesławieckiego w ramach projektu pn: Nauka szansą na sukces – poprawa warunków nauczania w szkołach ogólnokształcących powiatów lwóweckiego i bolesławieckiego”, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014-2020 Działanie 7.2 Inwestycje w edukację ponadgimnazjalną, w tym zawodową.

INFORMACJA O PROJEKCIE:
Celem projektu jest podniesienie efektywności nauczania przedmiotów matematyczno-przyrodniczych oraz cyfrowych, a także poprawa warunków kształcenia oraz wzrost szans edukacyjnych uczniów 5 ponadgimnazjalnych szkół ogólnokształcących z 2 dolnośląskich powiatów lwóweckiego oraz bolesławieckiego, w tym również uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Odbiorcą projektu jest społeczność 5 ponadgimnazjalnych szkół ogólnokształcących - obecni i przyszli uczniowie uczęszczający do tych placówek edukacyjnych, nauczyciele pracujący w nich. Dodatkowo, ponieważ pracownie będą udostępniane pozostałym placówkom szkolnym z zespołów, w skład których wchodzą poszczególne LO, odbiorcami będą również obecni i przyszli uczniowie oraz nauczyciele z tych jednostek.