DE
EN
PL
Starostwo Powiatowe w Lwówku Śląskim
ul. Szpitalna 4, 59-600 Lwówek Śląski

email: sekretariat@powiatlwowecki.pl
Tel. +48 (0)75 782 36 50         Fax. +48 (0)75 782 36 54
Godziny pracy: Poniedziałek 8.00 - 16.00
  Wtorek - Piątek 7.30 - 15.30
 Wydział Komunikacji Poniedziałek 8.30 - 15.30
 (obsługa klientów) Wtorek - Piątek 8.00 - 15.00

II Dolnośląski Festiwal Dary Lasu
A A A Pdf Print16x16 Mail16x16
   W sobotę 25 września lwówecki rynek zamienił się w tętniący życiem las. Dary Lasu na swoich stoiskach zaprezentowały Nadleśnictwa, pszczelarze, koła łowieckie, a rywalizacja drwali, w konkursach dla amatorów i zawodowców, przyciągnęła rzesze widzów. Każdy kto tego dnia przybył na rynek mógł spróbować przepysznego bigosu ugotowanego przez mistrza kuchni myśliwskiej profesora Grzegorza Russaka, a imprezę zakończył świetny występ Kabaretu „PAKA”.

   II Dolnośląski Festiwal Dary Lasu rozpoczął się w południe, przy dźwiękach rogów myśliwskich, a lwówecki rynek zapełnił się barwnymi stoiskami Nadleśnictw, pszczelarzy i kół łowieckich. Od południa gotowanie bigosu w wielkich kotłach nadzorował sam mistrz profesor Grzegorz Russak, a na scenie odbywały się kolejno występy artystyczne oraz prezentacje przedstawicieli Nadleśnictw, kół łowieckich i pszczelarzy. Na scenie odbyło się rozstrzygnięcie, zorganizowanych na długo wcześniej przed imprezą, konkursów ekologicznych dla dzieci i młodzieży. W błysku fleszy aparatów fotograficznych i gromkich braw, zwycięzcy odebrali z rąk organizatorów atrakcyjne nagrody.
 
   Pierwszym zwiastunem emocji związanych z turniejami drwali dla amatorów i zawodowców był pokaz zawodowej grupy drwali TIMBERSPORT, dla których przerąbywanie i przeżynanie wielkich kłód drewna było dziecinnie proste, a swoich sił w konfrontacji z zawodowcami mogli spróbować również widzowie. Od godz. 15.00 rozpoczęły się równolegle turnieje drwali dla amatorów i zawodowców. Zawodowcy w ciągu dwóch godzin mieli przy pomocy pił spalinowych wyrzeźbić „przedmiot użytkowy”, a dla amatorów przygotowano szereg konkurencji z użyciem ręcznych pił i siekier. W obu turniejach zawodnicy zaprezentowali maksimum zaangażowania i umiejętności, a walka o zwycięstwo była zażarta i emocjonująca. Zmagania „drwali” przyciągnęły rzesze widzów, którzy głośno dopingowali swoich faworytów.
 
   Po zakończeniu obu turniejów na scenie głównej odbyła się dekoracja zwycięzców, dla których nagrodami były profesjonalne pilarki oraz sprzęt dla drwali. Podziw wszystkich wzbudziły „dzieła drwali profesjonalistów”, którzy zamienili drewniane kłody w posąg kobiety, choinkę oraz koszyk na grzyby wraz z malutkim grzybkiem. Po dekoracji zwycięzców na wszystkich widzów czekała nie lada nagroda, w postaci miski przepysznego bigosu myśliwskiego, po który ustawiła się wielka kolejka. Bigosu starczyło dla wszystkich, a nad jego wydawaniem czuwał niestrudzenie sam mistrz, czyli profesor Grzegorz Russak.
 
   Po „akcji” wydawania bigosu, scena zamieniła się w wielki dom aukcyjny, a widzowie mogli wziąć udział w licytacji prac wykonanych przez dzieci i młodzież w rozstrzygniętych wcześniej konkursach ekologicznych. Po licytacji na scenę wkroczyła gwiazda wieczoru – KABARET ”PAKA”, który bawił do łez skeczami i piosenkami ze swojego, specjalnie przygotowanego na ten wieczór, programu artystycznego.
  
   Organizatorami imprezy, której pomysłodawcą jest Artur Zych - starosta lwówecki, byli w tym roku: Powiat Lwówecki, Nadleśnictwa Bolesławiec, Chocianów, Jawor, Lwówek Śląski, Ruszów, Szklarska Poręba, Śnieżka, Świeradów, Świętoszów, Węgliniec i Złotoryja, a także Powiatowe Koło Pszczelarskie z Lwówka Śląskiego oraz Powiatowe Centrum Edukacji.

   Sponsorami tegorocznej imprezy byli: Kopalnia Gipsu i Anhydrytu "Nowy Ląd" Sp. z o.o. w Niwnicach, CPU Zeto w Jeleniej Górze, Matusewicz Budowa Maszyn Spółka Jawna w Gryfowie Śląskim, ART Płakowice, Paralusz Dealer Husqvarna w Bolesławcu, Husqvarna Poland Sp. z o.o. Region Południowy Zachód, Browar Lwówek 1209, Barbara i Jacek Sroka Piekarnia we Lwówku Śląskim, Zakłady Mięsne "Niebieszczańscy" w Proszówce, Przedsiębiorstwo Handlowe Sawczak w Gryfowie Śląskim.
 
   Specjalne podziękowania za pomoc w organizacji imprezy kierujemy do: Witolda Płońskiego, właściciela piekarni we Wleniu, Barbary Chałupy wraz z kucharkami z Zespołu Szkół Ekonomiczno-Technicznych w Rakowicach Wielkich, Alicji Flis i Doroty Lipińskiej z Zespołu Placówek Edukacyjno-Wychowawczych we Lwówku Śląskim, Kół Łowieckich: Bóbr, Głuszec i Grzywacz oraz pracowników Zarządu Dróg Powiatowych w Lwówku Śląskim. Patronat medialny nad imprezą objęło Muzyczne Radio Jelenia Góra.
 
   Kolejny festiwal już w przyszłym roku…
 
Obejrzyj Galerie: "II Dolnośląskiego Festiwalu Dary Lasu" , II Dolnośląski Festiwal Dary Lasu cd.
Poprawny CSS! Valid XHTML 1.0 Transitional