Dolnośląski Festiwal Dary Lasu 2017
Już po raz dziewiąty lwówecki rynek zamienił się w tętniący życiem las. Dolnośląski Festiwal Dary Lasu tradycyjnie odbył się w ostatni weekend września, a „Dary Lasu” na swoich stoiskach, tak jak w latach ubiegłych, zaprezentowały Nadleśnictwa, pszczelarze i koła łowieckie. Program tegorocznej imprezy zawierał znane od lat atrakcje – rozstrzygnięcie konkursów dla dzieci, rywalizacje drwali – amatorów i zawodowców, gotowanie bigosu i występ kabaretu.

Impreza rozpoczęła się przed południem, a lwówecki rynek zapełnił się barwnymi stoiskami Nadleśnictw i pszczelarzy. Już przed południem zrobiło się gwarno i tłoczno, a do stoisk nadleśnictw, które przygotowały mnóstwo atrakcji dla dzieci i rodziców, ustawiły się długie kolejki. Nad rynkiem świeciło piękne słońce, które zachęcało do przyjścia tych którzy jeszcze zostali w domach. Rozpoczęło się również przygotowanie do gotowania bigosu w wielkich kotłach, które znów przybrało formę turnieju polsko - czeskiego, a na scenie odbywały się kolejno występy artystyczne oraz terenowe prezentacje Nadleśnictw i pszczelarzy. Olgierd Poniźnik i Stanisław Gmyrek – wspaniały duet prowadzących – ze sceny zapraszali do odwiedzenia imprezy i skorzystania z wszystkich atrakcji.

Na scenie odbyło się rozstrzygnięcie zorganizowanych na długo wcześniej przed imprezą konkursów ekologicznych dla dzieci i młodzieży. W błysku fleszy aparatów fotograficznych i gromkich braw, zwycięzcy odebrali z rąk organizatorów atrakcyjne nagrody.

O godzinie 13.00 z udziałem wielu zaproszonych gości odbyło się oficjalne otwarcie IX Dolnośląskiego Festiwalu Dary Lasu.

Nowością podczas tegorocznego Festiwalu był Marsz Nordic – Walking oraz Rajd Rowerowy Darów Lasu, których start odbył się spod samej sceny, a po pokonaniu kilku kilometrów trasy, obie grupy wróciły pod scenę. Jak zawsze w wyjściu i wyjeździe z miasta pomagała lwówecka policja, dzięki której wszyscy czuli się bezpiecznie.

Po godz. 15 rozpoczął się turniej drwali dla amatorów, w którym dla zawodników przygotowano szereg konkurencji z użyciem ręcznych pił i siekier. Zmagania „drwali” przyciągnęły rzesze widzów, którzy głośno dopingowali swoich faworytów. Konkurs dla zawodowców znów w tym roku przekształcono w pokaz rzeźbienia w drewnie, a wytwory pracy rzeźbiarzy zaprezentowano na scenie głównej. Cały czas trwało gotowanie bigosu w wielkich kotłach, a dwie sześcioosobowe drużyny uwijały się jak w ukropie by mieszać, przyprawiać i siekać.

Po występach odbyła się akcja wydawania bigosu, po który ustawiła się długa kolejka. Ok. godz. 18.00 na scenie rozpoczął się występ Kabaretu z Konopi.
Dodatkowymi atrakcjami był pokaz maszyn wykorzystywanych w leśnictwie. Zbierane były również surowce wtórne oraz zużyty sprzęt, za które Nadleśnictwa wręczały sadzonki drzewek.

Organizatorami imprezy byli w tym roku: Powiat Lwówecki, Lasy Państwowe z Nadleśnictwem Lwówek Śląski, współorganizatorami: Powiatowe Koło Pszczelarskie, Powiatowy Ośrodek Rozwoju Edukacji, Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej, Komenda Powiatowa Policji oraz Koło Łowieckie Głuszec. Partnerem była Gmina i Miasto Lwówek Śląski.
Swoje stoiska zaprezentowały Nadleśnictwa: Lwówek Śląski (koordynator), Szklarska Poręba, Świeradów, Żmigród, Milicz, Lubin, Świdnica, Kamienna Góra, Bardo, Miękinia, Oława, Złotoryja oraz Bank Ganów z Kostrzycy. Patronat Honorowy nad Festiwalem objął Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych we Wrocławiu.

Kolejny festiwal już w przyszłym roku…