Sesja Nadzwyczajna Rady Powiatu
 Osiem par szynobusów jadących z prędkością od 60-80km/h z Lwówka Śląskiego do Jeleniej Góry, czy taki scenariusz jest możliwy dla linii kolejowej, po której pociągi już nie jeżdżą, a z komunikacji zastępczej korzystają przypadkowi pasażerowie? Po Nadzwyczajnych Sesjach Rad Powiatu i Gmin Lwówek Śląski i Wleń - jest światełko w tunelu!

Przyszłość linii kolejowej ze Lwówka Śląskiego do Jeleniej Góry była powodem zwołania Nadzwyczajnej Sesji Rady Powiatu Lwóweckiego, która odbyła się 17 marca 2017 roku w Sali konferencyjnej Urzędu Gminy i Miasta w Lwówku Śląskim. Jednocześnie, w tej samej sprawie, odbyły się również sesje dwóch rad gminnych z Lwówka Śląskiego i Wlenia. W dyskusji oprócz radnych gminnych i powiatowych udział wzięli licznie zaproszeni goście, m.in. Zofia Czernow - Poseł na Sejm RP, Cezary Przybylski - Marszałek Województwa Dolnośląskiego, Piotr Malepszak - Członek Zarządu Kolei Dolnośląskich, Dariusz Kolubka - Dyrektor Linii Kolejowych w Wałbrzychu, Robert Pawłowski - Burmistrz Miasta Złotoryja, przedstawiciele i pracownicy Starostwa, lwóweckiego i wleńskiego urzędu, a także sołtysi sołectw przez które przebiega linie kolejowa z Lwówka do Jeleniej Góry.

Linia kolejowa z Lwówka Śląskiego do Jeleniej góry jest własnością PKP PLK, przewozy na niej wykonują Koleje Dolnośląskie, które są dotowane przez samorząd województwa dolnośląskiego. Największym problemem jest zły stan techniczny torowiska, który uniemożliwia wprowadzenie racjonalnej oferty przewozów, z której mogliby korzystać mieszkańcy i turyści. Trudno też powiedzieć ile będzie kosztował remont. Modernizacja, zdaniem Kolei Dolnośląskich, to koszt ok. 30 mln zł, PKP PLK szacuje go aż na 120 mln zł.

Nikogo z przybyłych na Sesje nie trzeba było przekonywać o potrzebie modernizacji linii kolejowej i korzyściach dla mieszkańców powiatu lwóweckiego. W dyskusji wskazywano również na modernizację odcinka z Lwówka do Zebrzydowej oraz linii kolejowej z Lwówka Śląskiego do Złotoryi. Odtworzenie wszystkich sieci połączeń kolejowych, mogłoby stworzyć dobre warunki do lepszego rozwoju gospodarczego powiatu lwóweckiego i powiatów ościennych.

Zainteresowanie odtworzeniem ruchu pasażerskiego na linii kolejowej z Lwówka Śląskiego do Jeleniej Góry, wpisanej na listę linii regionalnych do Strategii Dolnego Śląska, wyraził marszałek województwa Cezary Przybylski. Zdaniem marszałka linię można by zmodernizować ze środków unijnych. Marszałek jest gotowy podjąć się tego zadania, ale stawia dwa warunki, przejęcie przez samorząd województwa torowiska od PKP PLK oraz zagwarantowanie 15% wkładu własnego na realizację projektu unijnego np. ze środków funduszu kolejowego. W tej sprawie Marszałek Przybylski pod koniec marca br. będzie prowadził rozmowy w Ministerstwie Transportu. Co ważne po modernizacji, wprowadzenie ośmiu par pociągów deklaruje spółka Koleje Dolnośląskie.

Na zakończenie Sesji radni powiatowi i gminni podjęli uchwały w sprawie rewitalizacji połączeń kolejowych z Jeleniej Góry do Lwówka oraz Lwówka do Złotoryi.