Bilet EURO-NYSA szansą rozwoju turystyki w Euroregionie Nysa
Rozwój turystyki kolejowej na terenie Euroregionu Nysa, a w szczególności popularyzacja i promocja euroregionalnego biletu EURO – NYSA w polskiej części Euroregionu Nysa, to główny temat spotkania, które odbyło się 20 lipca br. w Starostwie Powiatowym w Lwówku Śląskim.
W spotkaniu, zorganizowanym z inicjatywy Artura Zycha – starosty lwóweckiego, wzięli udział przedstawiciele niemieckiego związku kolejowego ZVON, Kolei Dolnośląskich S.A., czeskiego przewoźnika kolejowego - firmy Viamont, a także przedstawiciel Telewizji Łużyce.
Uczestnicy spotkania zgodzili się, że euro regionalny bilet kolejowy jest bardzo dobrą ideą do kształtowania integracji Euroregionu Nysa. Bilet cieszy się sporym powodzeniem w Niemczech i Czechach, najmniejszym powodzeniem cieszy się w Polsce. Szansą na promocję biletów w Polsce i wzrost zainteresowania turystów może być realizacja projektów promocyjnych w powiatach przygranicznych, na które możliwe jest pozyskanie środków unijnych.
Bilet EURO – NYSA jest ważny na całym obszarze ZVON, w całym Kraju Libereckim, na liniach PKP nr 250 (Jelenia Góra – Zebrzydowa – Bolesławiec), 252 (Jelenia Góra – Lubań Śląski – Zgorzelec), 255 (Węgliniec – Jelenia Góra) i 260 (Bolesławiec – Gorlitz), na wszystkich regionalnych liniach autobusowych PKS Bolesławiec, PKS Lubań i PPKS Zgorzelec, oraz na wybranych liniach PKS Tour Jelenia Góra na terenie powiatów: bolesławieckiego, jeleniogórskiego, lubańskiego, lwóweckiego i zgorzeleckiego oraz na liniach komunikacji miejskiej w Bolesławcu. Cena całodziennego biletu EURO-NYSA to 20 zł. Bilet grupowy dla pięciu osób kosztuje 75 zł.
Bilety można zakupić we wszystkich kasach PKP Przewozy Regionalne Wrocław, w PKS Bolesławiec w Biurze Turystycznym na Dworcu Autobusowym, w kasach dworca PKS Lubań, w kasach dworca PKS Zgorzelec w Zgorzelcu i Bogatyni, w punkcie Informacji Turystycznej w Zgorzelcu a także w MZK Bolesławiec w punkcie sprzedaży w siedzibie firmy oraz w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji w Bolesławcu. Bilety EURO-NYSA sprzedawane są przez kierowców autobusów oraz personel w pociągach i w punktach sprzedaży. Szczegółowe informacje na temat biletu EURO-NYSA znajdują się na stronie internetowej www.zvon.de