DE
EN
PL
Starostwo Powiatowe w Lwówku Śląskim
ul. Szpitalna 4, 59-600 Lwówek Śląski

email: sekretariat@powiatlwowecki.pl
Tel. +48 (0)75 782 36 50         Fax. +48 (0)75 782 36 54
Godziny pracy: Poniedziałek 8.00 - 16.00
  Wtorek - Piątek 7.30 - 15.30
 Wydział Komunikacji Poniedziałek 8.30 - 15.30
 (obsługa klientów) Wtorek - Piątek 8.00 - 15.00

Przegląd po raz piąty!
A A A Pdf Print16x16 Mail16x16

„Teatr jest w dużej mierze po prostu terapią grupową z udziałem publiczności’’-Jonathan Carroll.

Teatr jest dla niepełnosprawnych nie tylko terapią, ale również normalną pracą. Miejsce osób niepełnosprawnych jest w specjalistycznych ośrodkach-taki sposób myślenia wyłania się bardzo często z naszych reakcji na tę część społeczeństwa. Coraz częściej jednak, nie tylko na świecie, ale również w Polsce, osoby niepełnosprawne wcielają się w coraz to nowe role również teatralne co pokazał V Przegląd Zespołów Teatralnych Niepełnosprawnych w Brunowie. 16 października 2015 roku po raz kolejny odbył się Przegląd, którego głównymi organizatorami są Zespół Placówek Edukacyjno-Wychowawczych w Lwówku Śląskim oraz Fundacja Pomocy Niepełnosprawnym „Płakowice’’. Impreza mogła się odbyć dzięki pomocy sponsorów : Telewizji Polskiej S.A. z funduszy uzyskanych w ramach Akcji Charytatywnej „ Reklama Dzieciom’’ oraz Starostwu Powiatowemu w Lwówku Śląskim.

 

Imprezę swoją obecnością zaszczycili liczni goście między innymi: Pani Poseł na Sejm RP Zofia Czernow , Pani Kurator Beata Pawłowicz , Pani Celina Witkowska – Dyrektor Wydziału ds. Osób Niepełnosprawnych Dolnośląskiego Urzędu Marszałkowskiego , Pani Burmistrz Gminy i Miasta Lwówek Śląski – Mariola Szczęsna oraz mieszkańcy Lwówka Śląskiego.

 


Przegląd Zespołów Teatralnych Osób Niepełnosprawnych Brunów 2015 okazał się festiwalem młodzieży oraz osób dorosłych niepełnosprawnych. Impreza odbywa się cyklicznie raz w roku. Uczestnicy przeglądu to przede wszystkim młodzi artyści z województwa dolnośląskiego oraz sąsiadującymi z nami Czechami, którzy przyjechali z Frydlantu. Uczestnicy zaprezentowali w tym roku specjalnie przygotowane przedstawienia teatralne z elementami programów tanecznych i muzycznych. Widzowie zostali zaskoczeni nowymi rozwiązaniami choreograficznymi, wymyślnymi pomysłami na przedstawienie (teatr cieni grupa z Jeleniej Góry),kostiumami oraz talentem, którego nie powstydziłby się żaden profesjonalista.


W jury zasiadła profesjonalna aktorka Honorata Magdeczko-Capote z teatru „ Maska’’ w Jeleniej Górze, wstęp na pokazy był wolny. Impreza przyjęła formę prezentacji, zamiast rywalizacji, pozwala na odkrywanie talentów i umiejętności. Sprawia, że osoby niepełnosprawne mają możliwość zabłysnąć i przedstawić na szerszym forum to co zazwyczaj jest niezauważalne. Na koniec zostały rozdane nagrody, dyplomy i specjalne podziękowania dla każdej z grup.


Dnia 16 października w Brunowie jedenaście zespołów zaprezentowało swoje spektakle licznie zebranym gościom i szanownemu jury. Były przedstawienia autorskie jak „ 18 mam lat –bawmy się’’ ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Lubaniu. Inne powstały na podstawie tekstów znanych poetów i piosenek na temat miłości ,które zostały przekazane w sposób lekki i zabawny ( „ Wszystko o miłości’’) z Warsztatów Terapii Zajęciowej w Lwówku Śląskim oraz interpretacja klasyki „ Brzydkie kaczątko’’-spektakl z morałem i rewelacyjna grą młodych aktorów z Zespołu Placówek Edukacyjno-Wychowawczych w Lwówku Śląskim. Duże wrażenie na widzach zrobił spektakl „ Gadał dziad do obrazu’’- przedstawienie w konwencji teatru cieni z prezentacja multimedialną. Dom Pomocy Społecznej w Nielestnie przedstawił widowisko muzyczne „Shrek’’. Członkami tej grupy teatralnej są zarówno pensjonariusze jak i kadra. Tematyka niektórych spektakli dotyczy problemów osób niepełnosprawnych i ich otoczenia. Scenariusze powstają na bazie ich przeżyć, obserwacji, wspomnień, emocji , a także na podstawie literatury związanej z dyskursem życia osób niepełnosprawnych. ( „ Zatańczymy’’ z Zespołu Szkół Specjalnych nr 101 im. J. Brzechwy z Poznania).Pantomimę połączoną z tańcem pokazał w swoim wystąpieniu „ Lux in tenebris (Światło w ciemnościach)’’ Powiatowy Zespół Szkół i Placówek Specjalnych w Bolesławcu. Młodzi ludzie pokazali własną interpretację wartości ludzkich. Kilka zespołów zaprezentowało inscenizacje w oparciu o energetyczne utwory muzyczne, dodatkowe efekty dźwiękowe, świetlne- z przesłaniem dla każdego z nas ( „Dawno, dawno temu czyli opowieść szamana ‘’z Publicznej Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 10 i Publiczne Gimnazjum Specjalne nr 10 w Wałbrzychu oraz przedstawienie „Sieć’ z Domu Pomocy Społecznej w Ostrownie ).Nasi sąsiedzi z Frydlantu ze szkoły specjalnej niestety w tym roku nie zaprezentowali się w tym roku na scenie ze względów zdrowotnych. Jednak przedstawiciele tej grupy uczestniczyli w warsztatach i oglądali zmagania swoich kolegów i koleżanek. Dom Pomocy Społecznej w Szarocinie ukazał nam ’’Wirtualny świat’’, w którym „ dzięki’’ komputerom, telefonom komórkowym dostępnemu wszędzie internetowi zaciera się prawdziwe życie. W efekcie zapominamy o obowiązkach, a przede wszystkim zaniedbujemy najbliższych.


Wszystkim przedstawieniom towarzyszyły wielkie brawa, radość młodych aktorów- przestrzeń tętniąca życiem i nasycona atmosferą dobrej zabawy...Kolorowe stroje, baśniowe postaci na scenie i przemykające wśród widzów sprawiły, że cała sala stała się teatrem...Organizacją przeglądu zajął się zespół wychowawców, nauczycieli Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Lwówku Śląskim. Jest to duże przedsięwzięcie logistyczne-przygotowanie przyjaznej przestrzeni ekspresji artystycznej i odpoczynku dla wszystkich ekip z jedenastu zespołów to nie lada wyzwanie.


Dla wszystkich uczestników przegląd był wielkim wydarzeniem, mogli sprawdzić się na scenie i porównać z innymi. A dla widzów to możliwość doświadczenia sztuki, wrażliwości i piękna w innej perspektywie. Wśród ludzi z niepełnosprawnościami można było spotkać niepowtarzalne talenty. Taka impreza to szansa na ich odkrycie. Do Brunowa przybyło tak wielu gości, że na sali trudno było znaleźć wolne miejsca. Powtórzę jeszcze raz: wszystkie przedstawienia były niezwykle barwne, brawurowo zagrane. Zebrane dzieci i dorośli żywo reagowali na akcję i nieraz głośno ją komentowały. Ta impreza to inicjowanie twórczości osób niepełnosprawnych oraz wspieranie ich kreatywności. To przede wszystkim także wspólne działanie, zabawa i podróż w głąb młodzieńczej wyobraźni. Młodzi wykonawcy potrafili również wprowadzić w tematykę teatru wizualnego jako formy komunikacji ( grupa teatralna z Jeleniej Góry). Po wszystkich prezentacjach odbyły się warsztaty, które poprawadziła aktorka teatru „ Maska’’- Honorata Magdeczko –Capote. Było to spotkanie opiekunów występujących zespołów, będące okazją do podzielenia się doświadczeniami zdobytymi w codziennej trudnej pracy z niepełnosprawnymi artystami. Podczas rozmów ma także miejsce posumowanie przeglądu, ocena jego przebiegu, propozycje pomysłów, innowacje na kolejne przedsięwzięcie. Uczestnicy otrzymali wskazówki jak wykorzystywać dramaturgię w teatrze dla dzieci oraz jak stosować podstawy technik teatralnych do zbudowania innej z psychologicznego punktu widzenia struktury komunikacji na scenie, w dialogu z publicznością. Na zakończenie warsztatu praca została podsumowana i przedstawiona w formie prostych pomysłów na kolejne spektakle.


Wiodącą tematyką niektórych prezentacji to przeciwdziałanie dyskryminacji, poszukiwanie własnych dróg komunikacji międzyludzkiej, pokazywanie sposobów radzenia sobie z problemami życia codziennego. Wyrażania siebie, swoich myśli poprzez teatr. A terapia sztuką ma ważne oddziaływanie: przygotowanie jednostki ludzkiej do życia w społeczeństwie, do pracy, wypracowanie zdolności adaptacyjnych, dążenie do samorealizacji, samodoskonalenia, poczucia własnej wartości.
Rezultaty Przeglądu Zespołów Teatralnych Osób Niepełnosprawnych w Brunowie to: promocja twórczości teatralnej osób z różnego rodzaju niepełnosprawnością, rozwijanie zainteresowań artystycznych osób niepełnosprawnych, stwarzanie możliwości zaprezentowania szerokiej publiczności umiejętności i uzdolnień , zapobieganie izolacji osób niepełnosprawnych poprzez promocję ich twórczości, integracja środowiska osób niepełnosprawnych z osobami zdrowymi, pokonywanie barier jakie tworzą niepełnosprawności oraz wymiana doświadczeń pedagogów, opiekunów.

Poprawny CSS! Valid XHTML 1.0 Transitional