Konferencja „Rok 1945 na terenie powiatu lwóweckiego” w Lubomierzu
 W poniedziałek 11 maja br. w sali teatralnej Zespołu Szkół w Lubomierzu odbyła się kolejna konferencja popularnonaukowa z cyklu „Rok 1945 na terenie powiatu lwóweckiego”. W czasie jej trwania licznie zgromadzona publiczność (ok. 100 osób) wysłuchała krótkiego montażu słowno-muzycznego w wykonaniu uczniów miejscowej szkoły oraz trzech wykładów połączonych z prezentacjami multimedialnymi.

Nieznane epizody z dziejów Lubomierza w ostatnich miesiącach II wojny światowej przybliżył doradca metodyczny PCE Maciej Szczerepa. Następnie o wydarzeniach związanych z wojennymi skarbami miasta opowiedział historyk Szymon Wrzesiński. Na zakończenie, pracownik Archiwum Państwowego we Wrocławiu – Oddział w Jeleniej Górze Wojciech Szczerepa przedstawił pierwsze powojenne lata Lubomierza w świetle dokumentacji archiwalnej.

Uzupełnieniem konferencji była wystawa zatytułowana „Skutki drugiej wojny światowej na terenie powiatu lwóweckiego”. Zaprezentowano na niej archiwalne dokumenty i zdjęcia dotyczące życia politycznego, społecznego, kulturalnego, gospodarczego mieszkańców powiatu lwóweckiego w pierwszych latach po wojnie.

Organizatorem konferencji, nad którą patronat honorowy objął starosta lwówecki Marcin Fluder, było Powiatowe Centrum Edukacji - Biblioteka Pedagogiczna we Lwówku Śląskim we współpracy z Zespołem Szkół w Lubomierzu, Archiwum Państwowym we Wrocławiu – Oddział w Jeleniej Górze. To już trzecia tego typu konferencja zorganizowana przez Powiatowe Centrum Edukacji w tym roku. Kolejna, już w czerwcu, odbędzie się w Mirsku.