DE
EN
PL
Starostwo Powiatowe w Lwówku Śląskim
ul. Szpitalna 4, 59-600 Lwówek Śląski

email: sekretariat@powiatlwowecki.pl
Tel. +48 (0)75 782 36 50         Fax. +48 (0)75 782 36 54
Godziny pracy: Poniedziałek 8.00 - 16.00
  Wtorek - Piątek 7.30 - 15.30
 Wydział Komunikacji Poniedziałek 8.30 - 15.30
 (obsługa klientów) Wtorek - Piątek 8.00 - 15.00

Konferencja „Rok 1945 na terenie powiatu lwóweckiego” w Lubomierzu
A A A Pdf Print16x16 Mail16x16
 W poniedziałek 11 maja br. w sali teatralnej Zespołu Szkół w Lubomierzu odbyła się kolejna konferencja popularnonaukowa z cyklu „Rok 1945 na terenie powiatu lwóweckiego”. W czasie jej trwania licznie zgromadzona publiczność (ok. 100 osób) wysłuchała krótkiego montażu słowno-muzycznego w wykonaniu uczniów miejscowej szkoły oraz trzech wykładów połączonych z prezentacjami multimedialnymi.

Nieznane epizody z dziejów Lubomierza w ostatnich miesiącach II wojny światowej przybliżył doradca metodyczny PCE Maciej Szczerepa. Następnie o wydarzeniach związanych z wojennymi skarbami miasta opowiedział historyk Szymon Wrzesiński. Na zakończenie, pracownik Archiwum Państwowego we Wrocławiu – Oddział w Jeleniej Górze Wojciech Szczerepa przedstawił pierwsze powojenne lata Lubomierza w świetle dokumentacji archiwalnej.
 

Uzupełnieniem konferencji była wystawa zatytułowana „Skutki drugiej wojny światowej na terenie powiatu lwóweckiego”. Zaprezentowano na niej archiwalne dokumenty i zdjęcia dotyczące życia politycznego, społecznego, kulturalnego, gospodarczego mieszkańców powiatu lwóweckiego w pierwszych latach po wojnie.

Organizatorem konferencji, nad którą patronat honorowy objął starosta lwówecki Marcin Fluder, było Powiatowe Centrum Edukacji - Biblioteka Pedagogiczna we Lwówku Śląskim we współpracy z Zespołem Szkół w Lubomierzu, Archiwum Państwowym we Wrocławiu – Oddział w Jeleniej Górze. To już trzecia tego typu konferencja zorganizowana przez Powiatowe Centrum Edukacji w tym roku. Kolejna, już w czerwcu, odbędzie się w Mirsku.
Poprawny CSS! Valid XHTML 1.0 Transitional