Zakładnik 2014
Powiat lwówecki oraz powiat bolesławiecki, przy wsparciu Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego, już od kilku lat wspólnie organizują szkolenia z zakresu bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego. Uczestniczą w nich przedstawiciele służb i straży, przedstawiciele samorządów gminnych i powiatowych z terenu województwa, jak również pracownicy Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego. Każde tego rodzaju szkolenie przedstawia inny scenariusz ćwiczeń – do tej pory służby miały okazję trenować swoje działania m. in. na wypadek zamachu terrorystycznego na zaporę w Pilchowicach z groźbą wysadzenia zapory, a co za tym idzie zalania pobliskich terenów, zamieszek podczas „Euro 2012” czy ataku na skład kolejowy transportu wojskowego.

W tym roku ćwiczenia dotyczyły działań na wypadek ataku terrorystycznego na jedną
z bolesławieckich szkół. Zamaskowany i uzbrojony w broń długą mężczyzna wtargnął na teren szkoły , biorąc przy tym uczniów, nauczyciela i dyrektora jako zakładników.

Przetrzymywał ich w jednej z klas. Jedna osoba została ranna. W tym czasie zaalarmowane służby pojawiły się na miejscu zdarzenia. Do czasu przybycia specjalnej grupy operacyjnej, negocjator policyjny prowadził rozmowy z agresorem – udało się nakłonić go do wypuszczenia uczniów. Po przybyciu na miejsce grupy operacyjnej, jej funkcjonariuszom udało się wejść do budynku i obezwładnić napastnika. W tzw. „międzyczasie” terrorysta poinformował, że na terenie szkoły znajduje się ładunek wybuchowy. Budynek szkoły został przeszukany przez grupę policyjnych pirotechników – ładunku nie znaleziono. Podczas trwania całego zajścia na miejscu znajdowała się straż pożarna, karetka pogotowia, oraz policja.

Jak można się spodziewać, całe zdarzenie zakończyło się względnym happy endem. To tylko przykładowy scenariusz, ale należy pamiętać, że ryzyko wystąpienia takiego zajścia w rzeczywistości zawsze istnieje. Istotą przeprowadzania tego rodzaju szkoleń jest synchronizacja działań służb biorących udział w danym zdarzeniu. Jak mówi angielskie przysłowie – trening czyni mistrza Czas realizacji, szybkość przepływu informacji, stosowanie ustanowionych procedur w konkretnej sytuacji - te wszystkie elementy są decydujące w pomyślnym przeprowadzeniu działań. Nasze służby spisały się na medal. Oby musieli prowadzić takie akcje tylko podczas tego rodzaju ćwiczeń.