Surowica przeciwko jadowi żmiji - wykaz placówek
Zbliża się lato, a także okres pojawienia się dużej ilości owadów i innych zwierząt. Ładna pogoda sprzyja wspólnym wycieczkom, przesiadywaniu w ogrodzie, czy też w innych miejscach, gdzie możemy spotkać nie tylko pszczołę, ale nawet węża.

Gdy użądli cię osa lub pszczoła, jeśli nie jesteś uczulona na ich jad, jest tylko nieprzyjemne. Gdy zaatakuje cię żmija, skutki ukąszenia przez gada mogą być tragiczne. W każdej sytuacji ukąszenia przez żmiję postaraj się zachować spokój i udzielając pierwszej pomocy, zastosuj się do naszych rad.

Rana po ukąszeniu przez żmiję

Żmija zygzakowata jest jedynym jadowitym gadem, którego możemy spotkać w polskich lasach. Ma trójkątną głowę i pionowe źrenice. Może mieć różne ubarwienie, ale charakterystycznym jej znakiem jest czarny zygzak na grzbiecie. Często bywa mylona z nieszkodliwym zaskrońcem. Ukąszeniem kończy się zwykle nadepnięcie na gada. Jeżeli powstała w wyniku tego rana ma postać dwóch punktowych skaleczeń (położonych 1,5 - 2 cm od siebie), krwawi, towarzyszy temu silny ból, obrzęk i zasinienie, najprawdopodobniej doszło do zatrucia jadem.

Rana po ukąszeniu przez żmiję

Żmija zygzakowata jest jedynym jadowitym gadem, którego możemy spotkać w polskich lasach. Ma trójkątną głowę i pionowe źrenice. Może mieć różne ubarwienie, ale charakterystycznym jej znakiem jest czarny zygzak na grzbiecie. Często bywa mylona z nieszkodliwym zaskrońcem. Ukąszeniem kończy się zwykle nadepnięcie na gada. Jeżeli powstała w wyniku tego rana ma postać dwóch punktowych skaleczeń (położonych 1,5 - 2 cm od siebie), krwawi, towarzyszy temu silny ból, obrzęk i zasinienie, najprawdopodobniej doszło do zatrucia jadem.

Jak udzielić pierwszej pomocy w przypadku ukąszenia przez żmiję
  • Należy uspokoić poszkodowanego i poprosić, by jak najmniej się poruszał. Ruch przyśpiesza bowiem rozprzestrzenianie się substancji toksycznej w organizmie. Jeśli ukąszona została ręka lub noga, należy ją unieruchomić. Z ręki trzeba natychmiast zdjąć zegarek i biżuterię. Ranę zabezpiecz jałowym opatrunkiem.
  • Rannego ułóż w takiej pozycji, by ukąszone miejsce znajdowało się niżej niż serce.
  • Nie wysysaj rany ani nie rozcinać jej nożem. Może to spowodować powstanie nowych uszkodzeń i sprawić dodatkowy ból poszkodowanemu. Nie wolno też stosować lodu ani opasek uciskowych.
  • Jeśli osoba ukąszona traci świadomość, trzeba uważnie ją obserwować i sprawdzać, czy ma zachowane krążenie i czy oddycha. Nieprzytomną należy ułożyć w pozycji bezpiecznej na boku. Jeżeli zajdzie potrzeba, trzeba rozpocząć sztuczne oddychanie i masaż serca.
  • Po dotarciu do placówki medycznej należy poinformować personel, że doszło do ukąszenia przez żmiję - surowica przeciw jadowi musi być podana jak najszybciej.

Wykaz placówek w powiecie lwóweckim w których dostępna jest surowice przeciwko jadowi żmiji:

Nazwa podmiotu Posiadana ilość opakowań antytoksyny
Oddział Chirurgii Ogólnej
Powiatowe Centrum Zdrowia Sp. z o. o.
59-600 Lwówek Śląski
2 ampułki
Apteka Szpitalna

Powiatowe Centrum Zdrowia Sp. z o. o.
59-600 Lwówek Śląski
1 ampułka