Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych w Lwówku Śląskim
   Uroczysty przebieg miały obchody Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych w Lwówku Śląskim, które odbyły się 14 grudnia br. Występy artystyczne, aukcja prac uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej oraz wernisaż prac plastycznych, to tylko niektóre punkty programu. Święto osób niepełnosprawnych to jednak nie tylko okazja do zaprezentowania dokonań artystycznych, ale co ważniejsze, szansa do pokazania, że niepełnosprawność nie oznacza , że dana osoba potrzebuje pomocy, bo jeśli znajduje się w przyjaznym otoczeniu, zwykle sama sobie daje świetnie radę.

Uroczystość rozpoczęła się o godz. 9.00 Mszą Świętą w kościele p.w. WNMP w Lwówku Śląskim, a po niej uczestnicy przenieśli się do Sali Mieszczańskiej i sieni lwóweckiego ratusza, gdzie po krótkim przywitaniu, wystąpiła grupa taneczna Music Box z Warsztatu Terapii Zajęciowej w Lwówku Śląskim.

Po występie, uczestnicy WTZ-u zaprezentowali wszystkim zasady savoir-vivre wobec osób niepełnosprawnych, które zawarte zostały w specjalnym poradniku, który został rozdany uczestnikom uroczystości. „Zanim pomożesz, zapytaj, bądź taktowny, pomyśl zanim cos powiesz, nie rób żadnych założeń, reaguj uprzejmie na prośby osób niepełnosprawnych, a jeśli kiedykolwiek będziesz miał wątpliwości jak się zachować czy też co powiedzieć takiej osobie – po prostu ją zapytaj”. To podstawowe wskazówki dotyczące zachowania się wobec osób niepełnosprawnych, które pokazują, że nie trzeba czuć się niezręcznie w obecności osoby niepełnosprawnej i trzeba myśleć o niej jak o znajomym, współpracowniku czy sąsiedzie.

Po przedstawieniu praktycznych porad savoir-vivre, odbył się występ uczennic z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Lwówku Śląskim, a po nim aukcja prac uczestników WTZ-u. Pieczołowicie wykonane stroiki świąteczne, choinki, papeterie, ozdoby świąteczne oraz wiersz Norwida „Moja Piosenka (II)” „przepisany” alfabetem Braille'a, szybko znalazły swoich nabywców, a z całej aukcji udało się zebrać ponad 1000 zł, które zostaną wykorzystane przez WTZ.

Po emocjonującej aukcji odbył się koncert muzyki Fryderyka Chopina w wykonaniu Karoliny Kaszuby, a po koncercie można było obejrzeć wernisaż prac Beaty Stolarskiej i zjeść pyszne ciasto przygotowane przez organizatorów.

Uroczystość zorganizowana została przez Radę Programową Warsztatu Terapii Zajęciowej Caritas im. św. Krzysztofa w Lwówku Śląskim. W obchodach udział wzięli m.in. przedstawiciele Wojewódzkiej Społecznej Rady Do Spraw Osób Niepełnosprawnych, przedstawiciele władz powiatowych i gminnych Lwówka Śląskiego, dyrektorzy i kierownicy powiatowych i gminnych jednostek organizacyjnych powiatu i gminy. Uroczystość poprowadził Krzysztof Wróblewski – kierownik Warsztatu Terapii Zajęciowej w Lwówku Śląskim.

Organizatorzy składają szczególne podziękowania za pomoc w organizacji uroczystości: Ludwikowi Kaziowowi, Andrzejowi Ryngwelskiemu, Halinie Braun, Elżbiecie Ugrynowicz, Mariuszowi Wolskiemu oraz Romanie Żodze.