DE
EN
PL
Starostwo Powiatowe w Lwówku Śląskim
ul. Szpitalna 4, 59-600 Lwówek Śląski

email: sekretariat@powiatlwowecki.pl
Tel. +48 (0)75 782 36 50         Fax. +48 (0)75 782 36 54
Godziny pracy: Poniedziałek 8.00 - 16.00
  Wtorek - Piątek 7.30 - 15.30
 Wydział Komunikacji Poniedziałek 8.30 - 15.30
 (obsługa klientów) Wtorek - Piątek 8.00 - 15.00

Polska w XX-leciu międzywojennym - powiatowy konkurs historyczny
A A A Pdf Print16x16 Mail16x16
W bieżącym roku szkolnym Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. Jana Pawła II w Gryfowie Śląskim zorganizował II Powiatowy Konkurs Historyczny „Polska w XX-leciu międzywojennym”, który był kontynuacją ubiegłorocznego spotkania z historią Polski, w kontekście 100 Rocznicy Odzyskania Niepodległości.

Patronat nad naszym przedsięwzięciem sprawowali:
- Pani Małgorzata Szczepańska - Przewodnicząca Rady Powiatu Lwóweckiego,
- Pan Daniel Koko - Starosta Powiatu Lwóweckiego,
- Pan Olgierd Poniźnik - Burmistrz Gminy Miasta Gryfów Śląski,
- Pani Halina Klebanowicz - Dyrektor Powiatowego Ośrodka Rozwoju Edukacji,
- Pani Marzena Wojciechowska - Dyrektor Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Gryfów Śląski.

Konkurs odbywał się w trzech typach szkół Powiatu Lwóweckiego:
- szkoły podstawowe, gimnazjum (klasa III) i szkoły ponadgimnazjalne i składał się z dwóch etapów ( szkolnego i finału powiatowego).

Pierwsza część zmagań z historią XX-lecia międzywojennego miała miejsce 29.03.2019 r. i w jej wyniku wyłoniono reprezentantów poszczególnych szkół na zawody finałowe. Finał powiatowy został zorganizowany w dniu 23.05.2019 r. w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. Jana Pawła II w Gryfowie Śląskim. „Szczyt” najlepszych młodych historyków naszego powiatu rozpoczął się o godz. 900 spotkaniem wszystkich uczestników w auli szkoły.

Po serdecznym przywitaniu przez Panią Dyrektor Małgorzatę Wiśniewską, uczniowie klasy II o, na czele z Zuzanną Kniaziuk, przedstawili interesującą prezentację, której bohaterem był Eugeniusz Kwiatkowski – „Wielki Budowniczy II RP”, a zarazem najbardziej chyba niedoceniony i zapomniany polityk polskiego międzywojnia. Następnie, uczestnicy konkursu udali się do klas, gdzie przez 1,5 godziny pisali test. Po analizie wszystkich prac, Komisja Konkursowa, w skład której wchodzili nauczyciele szkół uczestniczących w finale powiatowym, na czele z Panią Marzanną Krawiec - nauczycielem historii w Szkole Podstawowej Nr 2 im. Kombatantów Ziemi Gryfowskiej w Gryfowie Śląskim, wyłoniła laureatów.

Zostali nimi:
Szkoły Podstawowe:
1. Radosław Grzelczak - Szkoła Podstawowa Nr 1 w Gryfowie Śląskim – 27 pkt
2. Jakub Muszka – Szkoła Podstawowa Nr 1 w Gryfowie Śląskim – 23 pkt
3. Bartosz Chaciński – Szkoła Podstawowa Mirsk – 21 pkt Michał Baszak – Szkoła Podstawowa Mirsk - 21 pkt.

Gimnazjum:
1. Milena Hawryluk – Gimnazjum w Gryfowie Śląskim – 48 pkt
2. Jędrzej Szczepański – Gimnazjum w Gryfowie Śląskim – 42 pkt
3. (ex aequo) Seweryn Pastuch – Gimnazjum w Gryfowie Śląskim – 26 pkt
oraz Seweryn Półtorak – Gimnazjum w Lubomierzu – 26 pkt.

Szkoły Ponadgimnazjalne:
1. Julia Fryza – ZSE-T w Rakowicach Wielkich - 25,5 pkt
2. Damian Kamiński – ZSOiZ w Gryfowie Śląskim – 21 pkt
3. (ex aequo)
Dawid Mocny – ZSE-T w Rakowicach Wielkich – 17 pkt oraz Damian Gliwa – ZSOiZ w Lwówku Śląskim - 17 pkt.

O godz. 12:00 miało miejsce uroczyste zakończenie, z udziałem zaproszonych gości i wręczenie nagród. Po przywitaniu gości – honorowych patronów konkursu - przez Panią Dyrektor Małgorzatę Wiśniewską, Pani Małgorzata Szczepańska- Przewodnicząca Rady Powiatu Lwóweckiego, Pan Daniel Koko – Starosta Powiatu Lwóweckiego i Pan Olgierd Poniźnik – Burmistrz Gminy i Miasta Gryfów Śląski wręczyli nagrody laureatom. Przewodnicząca komisji Pani Marzanna Krawiec, podkreśliła wysoki poziom młodych historyków, wskazując m.in., że wśród uczestników etapu finałowego był uczeń klasy V szkoły podstawowej.

Szacowni goście w swoich wystąpieniach wskazywali na potrzebę edukowania uczniów naszego powiatu wiedzą historyczną, szczególnie tą najnowszą, od momentu odzyskania niepodległości przez nasz kraj, co w sposób oczywisty wpłynie na kształtowanie postaw patriotycznych młodego pokolenia. Podkreślali oni potrzebę kontynuacji konkursu w jego kolejnych odsłonach i latach.

Na zakończenie uroczystości Pani Dyrektor Małgorzata Wiśniewska pogratulowała uzyskanych wyników i wręczyła nauczycielom historii, którzy tak świetnie przygotowali swoich wychowanków, pisemne podziękowania. Należy podkreślić, że poza naszymi patronami, nagrody ufundowali - Rada Rodziców Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. Jana Pawła II w Gryfowie Śląskim i Stowarzyszenie na Recz Rozwoju Szkoły –„Homo Viator”. W realizację przedsięwzięcia z wielkim entuzjazmem zaangażowali się wszyscy pracownicy naszej szkoły.

Do zobaczenia za rok!
Organizatorzy konkursu
Galerie powiązane z artykułem:
 
Poprawny CSS! Valid XHTML 1.0 Transitional