(przyjmowanie klientów) Wtorek - Piątek 8.00 - 15.00

O Powiecie
   Powiat Lwówecki leży w południowo- zachodniej części Dolnego Śląska pomiędzy Dolinami Bobru i Kwisy, obejmując fragmenty Pogórza Kaczawskiego, Pogórza Izerskiego oraz Gór Kaczawskich i Gór Izerskich. W skład powiatu wchodzi 5 gmin, których ośrodki administracyjne znajdują się w Gryfowie Śląskim, Lubomierzu, Lwówku Śląskim, Mirsku i Wleniu.

Powiat lwówecki chlubi się liczebnością i klasą swoich zabytków. Do najważniejszych należą zespoły staromiejskie w każdym z pięciu ośrodków administracyjnych, zespoły kościelno – klasztorne (opactwo benedyktynek w Lubomierzu, klasztor franciszkanów w Lwówku Śląskim), średniowieczne zamki w Gryfowie i Wleniu i renesansowe w Maciejowcu i Płakowicach, zespoły pałacowo – parkowe w Brunowie, Maciejowcu, Proszówce, Wleniu i Wolbromowie oraz kościoły romańsko – gotyckie, które znajdują się na terenie całego powiatu.

Umiejscowienie geograficzne zapewniło Powiatowi Lwóweckiemu niezwykle malowniczy charakter, na który składają się: zróżnicowane ukształtowanie terenu oraz atrakcyjność przyrodnicza. Dużą liczbę gatunków flory i fauny zawdzięczamy obecności różnych rodzajów siedlisk takich jak bory szpilkowe, grądy, buczyny, torfowiska, stawy czy zbiorowiska łąkowe. W celu zachowania rzadkich gatunków roślin i zwierząt stosuje się rozmaite prawne formy ochrony przyrody.

Na terenie powiatu wyodrębniono rezerwaty torfowiskowe „Torfowisko Izerskie oraz Torfowisko Doliny Izery, rezerwat leśny „Góra Zamkowa we Wleniu, ponadto na tym obszarze funkcjonuje Park Krajobrazowy Doliny Bobru. W sieci obszarów chronionych Natura 2000 znalazły się Torfowiska Gór Izerskich oraz Panieńskie Skały znajdujące się niedaleko Lwówka. Posiadamy wspaniałe walory turystyczne, przyrodnicze i zabytkowe. Położenie w Sudetach Zachodnich to jednocześnie różnorodność geologiczna, która dostarcza wiele minerałów, w tym rozsławionych dzięki Lwóweckiemu Latu Agatowemu najpiękniejszych w Polsce – agatów płóczkowskich.

Lwówek Śląski – siedziba władz powiatowych jest jednym z najstarszych miast dolnośląskich, lokowanych na prawie magdeburskim (prawa miejskie 1217r.), położonym nad atrakcyjną turystycznie rzeką Bóbr.

Powiat lwówecki, oferuje wiele atrakcji i możliwości uprawiania sportu i turystyki, a także wypoczynku. Poznawanie niepowtarzalnego klimatu tej ziemi staje się łatwe i dostępne dzięki licznym szlakom turystycznym. Na obszarze powiatu wytyczono ponad 150 km szlaków pieszych i ponad 200 km szlaków rowerowych. Gratką dla miłośników sportów wodnych jest możliwość spływu kajakowego rzekami Bóbr i Kwisa. Czas spędzany tutaj dla wielu turystów stanowi wyzwanie bądź inspirację do różnorodnych działań.